Kablosuz internet silah tespit edebilecek

Kablosuz internet silah tespit edebilecek… Kablosuz internet 'silah ve patlayıcı tespitinde kullanılabilir'

Kablosuz internet silah tespit edebilecek

ABD'nin New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, sıradan kablosuz internet (wi-fi) sistemlerinin kamusal alanlarda silah ve patlayıcıları tespit etmekte kullanılabileceği ortaya çıktı.

Araştırmacılar kablosuz internet sinyallerinin, çantalardaki metal nesnelerin boyutlarını ya da sıvı miktarını ölçebileceğini belirtti.

İlk denemelerde sistemin en az yüzde 95 oranında başarılı olduğu görüldü. Uzmanlar, sistemin havaalanlarında kullanılanlara kıyasla daha düşük maliyetli bir seçenek olabileceğini söylüyor.

Araştırmayı yapan ekip, 15 farklı türde obje ve altı farklı tipte çantayı inceledi.

Wi-fi sistemi tehlikeli nesneleri yüzde 99 oranında tespit ederken, metal nesneleri yüzde 98, sıvıları ise yüzde 95 oranında başarıyla buldu. Nesneler çantaların içine sarılarak konduğunda ise başarı oranı yüzde 90'a geriledi.

DÜŞÜK MALİYETLİ SİSTEM

Düşük maliyetli sistem için iki ya da üç antenli bir wi-fi cihazı gerekiyor ve mevcut wi-fi şebekelerine entegre çalışabiliyor.

Sistem wi-fi sinyallerinin nesneler ve materyallerin içine girmesi ya da yansımasıyla işliyor. Müzelerde, stadyumlarda, okullarda ya da riskli herhangi bi yerde kullanılabileceği söyleniyor.

Araştırmayı yapan ekipten Elektrik ve Bilgisiyar Mühendisliği Bölümü Profesörü Yingying Chen "Büyük kamusal yerlerde, havaalanlarındaki gibi arama altyapısı kurmak pahalı. Çantaların kontrol edilmesi için personel gerekiyor ve biz de gerekli personel sayısını azaltabilmek için bir sistem geliştirdik" dedi.

Diğer uzmanların da incelediği araştırma 2018 IEEE İletişim ve Güvenlik Konferansı'nda en iyi siber güvenlik çalışması ödülünü aldı.

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Agflasyon, hem gıda olarak hem de biyoyakıtlarda kullanılmak üzere ekinlere yönelik artan talep nedeniyle gıda fiyatlarının diğer mal ve hizmetlerin f
  • Şeftali mükemmel bir vitamin A ve vitamin C kaynağıdır. Şeftali, Sadece bir tanesi günlük ihtiyacınız olan C vitamininin % 15'ini karşılar. Bu besin,
  • Japonya'da yapılan bir araştırma, kan grubu "0" olanların, kan grubu "A" olanlara kıyasla sivrisinekler tarafından ısırılma olasılığının yaklaşık iki
  • Cam şişe, kırık cam ya da poşetlerin yangınlara neden olduğu uyarısında bulunan uzmanlar, alınabilecek önlemleri sıralıyor. Uzmanlar, alevin ortasında
  • Mars'ta bile canlı kalabilen dünyanın en dayanıklı bitkileri ortaya çıktı.
  • İklim değişikliği üstüne yapılan son bilimsel araştırmalar, sadece gaz salınımlarını kesmenin küresel ısının 1,5 ya da 2 santigrat yükselmesini engell
  • Randevu Al