İyileşmeyen yaralar neyin habercisi

İyileşmeyen yaralar baş-boyun kanserlerinin belirtisi olabilir.

İyileşmeyen yaralar neyin habercisi

Önemsenmeyen ağız kokusu, yutkunma güçlüğü, ses kısıklığı gibi şikayetler baş boyun kanserlerinin işareti olabiliyor. Son derece tehlikeli bir hastalık grubu olan baş boyun kanserleri erken teşhis edildiğinde tamamen kontrol altına alınabiliyor.

Baş boyun kanserleri, erkeklerde görülen tüm kanser türlerinin yaklaşık % 10’unu, kadınlarda ise % 3,5’ini oluşturuyor. Erken teşhis edildiğinde tedavisi mümkün olan bu kanser türleri, görüldükleri anatomik bölge ve alt lokalizasyonlara göre adlandırılıyor.

Bu kanser türleri saçlı deri ve ciltte, dudakta, ağız boşluğunda, dilin ön kısmında, yanakta, ağız tabanında, diş etlerinde, sert damakta, yutakta, bademciklerde, yumuşak damakta, dil kökünde, farinks arka duvarda, burun boşluğu ve paranazal sinüste, genizde, gırtlakta, alt yutakta ve yemek borusunda, büyük havayolunun boyundaki kısmında ve tükürük bezlerinde görülüyor. Tiroit ve paratiroid bezi kanserleri de baş boyun kanserleri bölümünde değerlendiriliyor. Toplumda cilt, gırtlak, ağız boşluğu ve dudak ile tiroit kanserleri diğerlerine göre daha sık görülmektedir.

KESKİN KENARLI DİŞ PROTEZLERİ KANSER NEDENİ

Risk faktörlerinin yanı sıra baş boyun kanserlerinin büyük bir bölümünün en önemli sebebi karsinojenlere uzun süreli temas olduğunu belirten KBB Uzmanı Prof. Dr. Sedat Çağlı, sigara, puro, pipo içimi, tütün çiğneme ile alkol kullanımının özellikle ağız boşluğu ve gırtlak kanserlerinin en önemli faktörleri olduğunu söyledi.

Kullanılan miktar ve süre arttıkça bu riskin de arttığını vurgulayan Çağlı, “Deri ve dudak kanserlerinde güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak önemli bir risk faktörüdür. Uygun olmayan diş protezleri ile keskin kenarlı sabit diş protezleri ise sürekli tahrişe neden olduğundan, uzun dönemde ağız içinde kansere neden olabilmektedir. Özellikle kadınlarda daha sık rastlanan demir eksikliği anemisi ise özellikle alt yutak kanserlerine zemin hazırlamaktadır. Daha önceden boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış olması da kanserin gelişimini arttırır” dedi.

AĞIZDA İYİLEŞMEYEN YARALARA DİKKAT!

Erken dönemde belirti veren baş boyun kanserlerinin önemli bir bölümünü oluşturan gırtlak kanserleri ses kısıklığı ve nefes darlığı ile kendini gösterebiliyor. Bu kanser türleri bulundukları bölgeye göre belirti veriyor. En önemli belirtileri ise iyileşmeyen yaralar, ağız kokusu, kanama, konuşma bozukluğu, boğazda kitle hissi, yutkunma veya yutma bozukluğu, yüzde şişlik, çene hareketinin kısıtlanması, burun tıkanıklığı, boyunda oluşan kitle, ağrı ve işitmenin azalması. Özellikle boyunda oluşan şişlik ya da yumru, erkeklere göre kadınlarda daha sık görülen tiroit kanserinin en önemli belirtisi.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Sesinizin en büyük düşmanını biliyor musunuz? Ses sağlığınız korumak için neler yapmalısınız? Ses kısıklığı kaç günde geçmeli? Uzmanlar anlattı…
  • Tiroid kanseri, kanser türleri arasında nadir olarak görünen, endokrin kanser çeşitleri içinde sıklıkla gözleniyor.
  • Günümüzde sıklıkla kanser vakaları görülmeye devam ediyor. Bunlar arasında görülme sıklığı az olsa da tiroid kanseri de yer alıyor.
  • Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve e
  • Randevu Al