Ispanak’ta doping etkisi çıktı

Türkiye’de özellikle anneler tarafından çocuklarını gelişimi için sıklıkla yedirilen ıspanak sebzesi için bilim insanları, doping sayılması gerektiği ve yasaklanması önerisinde bulundu.

Ispanak’ta doping etkisi çıktı
Paylaş:

Almanya’daki Freie Ünversitesi Berlin Eczacılık Enstitüsü’nde doping maddeleri üzerinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, ıspanak sebzesinin içindeki kimyasalların performans arttırıcı etkiye sahip oldukları gerekçesiyle yasaklı maddeler arasına girmesi gerektiğini duyurdu. Bilim insanları, ıspanakta bulunan bir hormon olan ecdysterone’un sporcular için yasaklanmış maddeler listesine dahil edilmesini tavsiye etti. Üniversitenin Eczacılık Enstitüsü öncülüğünde yapılan 10 haftalık bir çalışma sırasında katılımcılar dört gruba ayrıldı.

Çalışma notlarında ekdisteron uygulanmış katılımcılarda “Kas kütlesinde önemli derecede daha yüksek artışlar, spor performansıyla ilgili olarak belirgin artışlar gözlendi” denildi. Çalışmanın bilim insanlarından biri olan Maria Parr, ARD ve ARTE’ye “hipotezlerin performansında bir artış göreceğimize emindim, ancak bu kadar büyük olmasını beklemiyordum” ifadelerini kullandı. WADA’ya (Dünya Anti-Doping Ajansı) ıspanağın yasaklı maddeler arasına eklenmesi gerektiğini söyleyen Parr, “WADA’ya (Dünya Anti-Doping Ajansı) verdiğimiz raporumuzda maddenin doping listesine eklenmesini önerdik. Performansı arttırırsa haksız avantajın ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

NTVBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: