İSG Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokol imzalandı

Üsküdar Üniversitesi ile T.C Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında eğitim, araştırma ve danışmanlık çalışmaları işbirliği protokolü imzaladı.

İSG Genel Müdürlüğü ile işbirliği protokol imzalandı

Protokol Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç arasında imzalandı.

 

“Bağımlılık ve ruhsal sorunlar kaza riskini artırıyor”

Üsküdar Üniversitesi Senato toplantı odasında gerçekleşen imza töreninde konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan eğitimde öğrencilere yeterli alt yapıyı sağlamaya çalıştıklarını ve yüksek lisans öğrencilerden geri bildirimlerin güzel olduğunu belirtti.

Tarhan: “İSG Kültürünü topluma yayacak projeler yapılmalı”

Kişilerin bağımlılık, dikkat bozukluğu, ruhsal sorunları gibi problemlerin kaza sebebini arttırdığına dikkat çeken Tarhan,  sağlıkta koruyucu hekimliğe vurgu yaptı. Asıl hekimliğin koruyucu hekimlik olduğunu belirten Tarhan, kaza çıkmaması için İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) alanındaki bu yöndeki çalışmaların da önemli olduğunu söyledi. Ülkemizde İSG kültürünü oluşturmamız gerekiyor diyen Tarhan, ortak projelerle toplumda yaygın etki oluşturmak gerektiğini belirtti. Tarhan bunun için de sosyal medyayı İSG’ye katacak projelerin yapılması gerekliliğinden bahsetti.

“Üniversitelerle proje bazlı araştırmalara sıcak bakıyoruz”

Davranış değişikliğini yapabilmek davranış değişikliğini de beraberinde getirdiğini söyleyen Op. Dr. Orhan Koç, “Özellikle üniversitenin kapasitesinden faydalanmak istiyoruz. İş yerlerindeki psiko-sosyal etkiler mobbing ve bağımlılık süreçleri gibi konuların sosyal bir önemi var. Son dönemlerdeki engelli istihdamı 160 bine yakın. Bu istihdamlarda sosyal bilimlerin katkısı daha da ön plana çıkıyor. İş yerlerinde öz sağlık personelleri içinde mutlaka psikologların olması gerekli. Üsküdar Üniversitesindeki akademik kapasite iyi, bu bizim için çok önemli ” şeklinde konuştu.

İş yerlerinde özellikle bağımlılık konusunu işlemeye başladıklarını belirten Koç, “özellikle stajyer döneminde ve genç iş hayatında kimya sanayi gibi riskli alanlarda bağımlılık konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda da çalışma yapabiliriz. Üniversitelerle proje bazlı araştırmalara sıcak bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Op. Dr. Orhan Koç 1 konu 1 konuk’a katıldı

Protokol imzanın ardından Dr. Orhan Koç, Nermin Tarhan Konferans salonunda Üsküdar Üniversitesi İş Güvenliği, İş Sağlığı ve Çevre Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜSGÜMER) ile MESKA Vakfı ve İSGDER tarafından düzenlenen 1 Konu 1 Konuk Programına konuşmacı olarak katıldı.

Katılımın oldukça yoğun olduğu programda Koç, “İş Sağlığı ve Güvenliğinde yaşanan gelişmeler ve gelecek vizyonumuz” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Akademisyen, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Koç, katılımcıların sorularını da cevapladı.

Genel Müdür Koç, eğitim sahasında tatbikatı izledi

Üsküdar Üniversitesi Çarşı Yerleşkesi iş sağlığı ve güvenliği yüksekte çalışma eğitim sahası eğitim tatbikatını izleyen Koç, Prof. Dr. Hilmi Sabuncu İş Sağlığı ve Güvenliği laboratuvarlarını da gezdi.

Programın sonunda Op. Dr. Orhan Koç’a Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından plaket takdim edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al