İşçiler öğlen ne yiyor?

7 ülkede işçiler öğle yemeğinde ne yiyor?

İşçiler öğlen ne yiyor?

Bir ülkede insanların çalışma kültürü hakkında fikir edinmek için öğle yemeklerini nasıl yedikleri önemli ipuçları sunabilir.

MUKUL PARAEKH / MUMBAİ, HİNDİSTAN

Ofiste yönetici. Yemek için yarım saatlik mola kullanıp masasında yiyor. Yemeğini çoğunlukla evden getiriyor. Bazıları ise restoranlardan veya evinde yemek pişirip dağıtanlardan işyerine sipariş ediyor.

Bu dağıtımcılara 'dabbawala' deniyor. Bunların teslimat için kullandığı kodlar sayesinde yanlış teslimat sorunu pek yaşanmıyor. Bu kodlar aile içinde kaldığı için yıllar boyunca bu işletmeler aile içinde devam ediyor.

SARAH GİMONO / MBALE, UGANDA

Bir yardım kuruluşunda proje müdürü. Uganda'da da çalışanlar öğle yemeğini hızla yiyip işe dönmeyi tercih ediyor. Bazıları ofiste yediği halde bazıları da ekip halinde restorana gitmeyi tercih ediyor.

Sokakta satılan yemekler de ucuz ve lezzetli bir alternatif olabiliyor. Ekmek arası soğan, domates ve yumurta kavurması bunlardan biri.

VANESSA MONROY / NEW YORK CİTY, ABD

Profesyonel köpek gezdirici. New Yorklular öğle yemeğinin büyük bir kısmını salata veya sandviç kuyruklarında geçiriyor. Bu nedenle evden getirilen paketlenmiş birkaç yiyeceği gün içinde tüketmeyi seçenler var.

"Evde sıkı bir kahvaltı yapıp işyerinde yemek için atıştırmalıklar alıyorum yanıma. Sık ve az yemek daha sağlıklı. Böylece fazla yeme sonrası ağırlaşma hali de olmuyor."

ABD'de işçiler diğer ülkelerdekilerden daha kısa süreli öğle molası kullanıyor. 2016'da yapılan bir ankette, çalışanların yüzde 51'inin 15-30 dakika yemek molası aldığı görüldü. 45 dakikadan fazla yemek molası alanların oranı ABD'de yüzde 3 iken Fransa'da yüzde 43 oranında.

FAİTH RAAGAS / MAKATİ CİTY, FİLİPİNLER

Yatırım danışmanı. Sokak satıcılarını düzenlemek üzere beş yıl kadar önce açılan büfeler hızla yayıldı. Bunların bir kısmı ev yapımı sağlıklı yemekler satıyor. İşçiler restoran veya kafeteryaya gitmek yerine yakındaki büfelerden yemek alabiliyor.

FRANCOİS PELLAN / PARİS, FRANSA

Fransa uzun öğle yemekleriyle biliniyor. Anketler Fransızların yüzde 43'ünün 45 dakikadan fazla yemek molası aldığını, yüzde 72'nin ise haftada en az bir kere restoranda yemek yediğini gösteriyor.

Ürün tasarımcısı Pellan genellikle yakındaki bir marketten yiyecek bir şeyler alıp işyerindeki mutfakta iş arkadaşlarıyla birlikte yemek yiyor.

TAMAR KASSABİAN / KAHİRE, MISIR

"Hazır atıştırmalıkları yemiyorum. Ya evden yemek getiriyor ya da yakındaki restorandan alıyorum."

ELİZA RİNALDİ / SAO PAULO, BREZİLYA

İletişim müdürü. Hem maddi yükü azaltmak hem de daha sağlıklı yemek için çoğu zaman evden malzeme getirip öğle yemeği sırasında bunları hazırlama yoluna gidiyor. Ama bunu yapanların sayısı çok değil.

Sao Paulo'da çoğu insan için öğle yemeği ana yemektir. İşyerleri genellikle çalışanlarına yemek fişleri dağıtır; işçiler bunlarla dışarıda yemeğe çıkıyor.

İş saatleri genellikle 9-7 gibi uzun saatler olduğundan işyerinin dışına çıkıp yemek cazip geliyor.

BBC TÜRKÇE

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Borsada yatırım yapan pek çok kişinin kararları, aldıkları olumlu ya da olumsuz haberler ve edindikleri bilgiler karşısında şekillenebiliyor.
  • Tükenmişlik sendromu ve değersizlik hissi, sessiz istifaya yol açabiliyor.
  • Randevu Al