İş stresini eve taşımayın!

Her yıl farklı bir sektör gelişiyor. Sorumluluklar artıyor. Peki bu iş stresine sebep olan şeyler nedir?

İş stresini eve taşımayın!

Bu tam anlamıyla, her yıl birbirinden farklı sektör sayısının artması, rekabetin son derece yüksek olması ve artık istihdam eden kadınların da erkekler kadar iş piyasasında aktif olması demek.

Giderek artan rekabetin sonucunda elde edilen iyi ve kötü tek şey oluyor. İyi şey, planlanana giderek yaklaşılması; kötü şey ise iş yükünün getirdiği sorumlulukların artık hastalık boyutlarına ulaşması.

PEKİ BU İŞ STRESİNE SEBEP OLAN ŞEYLER NEDİR?

- Artan iş yükü, çalışma zamanı

- Artan kontrol kaybı İş talebi arttıkça, çalışanın kontrolü azaldıkça; stres ve bedensel, ruhsal hastalık oranı artar. Bu nedenle işte tamda bu noktada insanın kendisini teşvik edebilmesi için ihtiyaç duyduğu şeyler oluyor.

HERKESİN FARKLI MÜCADELE ETME YÖNTEMİ VARDIR

Bazıları sigara içip, alkol kullanıp, sürekli yemek yeme gibi eylemlere ihtiyaç duyarken, bazıları da kendisini sosyal hayatından soyutlar. Bu hataya düşenlerin başında genelde eve iş götürenler (götürmek zorunda kalanlar) ve dolayısıyla işin stresine kapılarını açanlar oluyor. Bütün hafta ağır stres altında istihdam eden çalışanlar bir de eve iş götürünce, bundan sadece kendisi değil, evde diğer yaşayanlar da -eşi, çocukları, annesi, babası...- da etkileniyor. Bu da giderek bireyin mutsuz ve sadece iş odaklı yaşamasına neden olurken bir yandan da çalışan kişiyi asosyal olma durumuna koşarak yaklaştırıyor.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

- Olabildiğince evin kapılarını işten gelebilecek her türlü stres ve sıkıntıya kapalı tutmalısınız. - Sadece ev değil, iş yerini de eğlenceli hala getirebilirsiniz. Buna ofisteki masanızı sevdiğiniz şeylerle doldurarak başlayabilirsiniz. ;

- Güne gülerek başlamak, etrafınızdakilere gülümsemek bütün stresinizi azaltacaktır, emin olabilirsiniz. Çünkü araştırmalara göre gülerek güne başlayan insanlarda problemler ne kadar ciddi bile olsa, halledilemeyecekmiş hissi yaratamıyorlar.

- Diyelim ki eve iş götürmek zorunda kaldınız. Ortamınızı havalandırın. Hemen işe başlamayın. Daha sabaha çok var ve hiçbir iş sizin ruh sağlığınızdan daha önemli değil. Zaten işten yeni geldiniz ve enerjinizin olmaması demek, işinize yansıtılabilecek enerjinin de olmaması demektir. Kendinizi mutlu hissettiğiniz an, çalışmaya hazır olduğunuz an demektir.

- Son olarak da uzun nefes alıp, kısa nefes vermeyi ihmal etmeyin. Bu nefesinizin farkındalığını arttıracak ve size sakinlik verecektir.

MİLLİYET

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye’de yıldırma olarak ifade edilen mobbing, çalışma ortamında maruz kalınan psikolojik ve fiziksel şiddeti tanımlıyor.
  • Büyük şehirlerde yaşayan kişilerde yoğun trafik, kalabalık ve bir yerlere yetişme telaşı nedeniyle zaman zaman stres ve kaygı ortaya çıkabiliyor.
  • Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bi
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Aşırı yüksek sıcaklıklar, stres ve kaygıya yol açıyor. Aşırı sıcaklar da zorlayıcı koşullardan bir tanesidir ve insanı fiziksel olarak zorladığı kada
  • İş stresi yaşıyorum. Düzenli olarak psikiyatriste gidiyorum stresli bir işim var o stresi aşmak için. Bana günde yarım ilaç veriyor her gün düzenli ku
  • Randevu Al