İran halısı neden bu kadar ünlü?

İran halısı neden çok seviliyor? İran halısı neden ve nasıl bu kadar ünlü oldu?

İran halısı neden bu kadar ünlü?

İran halısı sadece evleri dekore etmede değil, modern sanattan modaya, hatta müziğe kadar hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkan bir nesne.

Şiir, şarap ve şarkı binlerce yıldır İran kültürünün önemli bir yanını oluştursa da dışarıda bu ülke daha çok halıları ve kumaşlarıyla biliniyor.

Renkleri, desenleri ve dokuma kalitesiyle İran halısı sadece salonları dekore etmede kullanılmıyor, moda gösterilerinde, konser sahnelerinde ve birçok sanat eserinde de yerini buluyor.

Yeryüzünün en eski halısı günümüz İran sınırları içinde bulunmasa da, halının hikayesi bölgeye ve İranlılara kadar uzanıyor. 1920'de Sibirya'da Milattan Önce 5. yüzyıldan kalma bir halı bulunmuştu.

'Pazırık Halısı' olarak bilinen bu halı, Avrupa'nın doğusundan Orta Asya'ya kadar uzanan topraklarda hüküm süren ve İran kökenli oldukları düşünülen İskitlerden kalmaydı. 2400 yıl öncesine ait halı Sibirya'da donmuş bir halde günümüze kadar bozulmadan ulaşmıştı.

Arkeologlar, halının Sibirya'ya Pers İmparatorluğu'nun başkenti Persepolis'ten geldiğini düşünüyor; zira halıdaki desenler bu bölgedekilerle büyük bir benzerlik gösteriyor. Antik çağlarda bile Persliler güzel halılarıyla biliniyordu.

Makedon kral Büyük İskender Persepolis'i işgal edip ateşe verdiğinde bu halıların çoğu yansa da, İran sanatı ve mimarisinin birçok özelliği gibi İran halısı da ayakta kalmayı ve daha da gelişmeyi başardı.

Ama İran halısının asıl ün salmaya başlaması Sefevi döneminde Büyük Şah Abbas'la oldu.

HABERTÜRK

Paylaş:Bu yazıya 1 yorum yapıldı.
  • Mustafa yazdı:

    Bu iskitlerin iranlı olduklarından kasıt, uygarlığın iran bölgesinde olması mı yokra iranlıların ataları olduğu mu kastediliyor. Yazıyı yazan kişi cevap verebilir mi ? Muğlak çünkü. İkinci olarak bu halıcılığın burada gelişmesi neyle açıklanabilir ? O kültürde bunu körükleyecek ne vardı ? Bir kişinin burada mahirleşmesi sonucu ileriki nesillere aktarmış olabaileceği gibi tesadüfü çıkarımlar mı yapmak gerekiyor sadece. Yoksa bunu aydınlatabilir miyiz ? İş üretmekse üreten çok desenlerini diye düşünüdüm düz mantık ile gitsek. Cevap verebilirseniz sevinirim.


Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al