İNTİHARI ÖNLEMENİN YOLLARI

İNTİHARI ÖNLEMENİN YOLLARI

A.A

Ankara Üniversitesi  (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli  Duyan, "İntiharları önlemek için ruh sağlığı sorunu yaşayan bireylerin kolayca  ulaşabileceği üniteler açılmalı, intihar eğilimlerini artırdığı tespit edilen  toplumsal sorunlar belirlenmeli ve çözümlenmelidir" dedi.

Duyan, "intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında  tırmanma eğiliminde olduğunu" belirterek, bunun günümüzde global bir sorun  olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İstatistiklere göre, "son 45 yılda dünyada intiharların yüzde 60  civarında arttığını, Türkiye'de ise özellikle İstanbul ve Ankara gibi  metropollerde intihar girişimlerinin hızla yükseldiğini" ifade eden Duyan,  konunun gelecekte daha çok kaygı ve sıkıntı yaratabileceği için, intiharları  önlemeye yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.
        
"İNTİHARLARIN ÇOĞU ÖNLENEBİLİR"
        
Duyan, tüm intiharların olmasa bile çoğunluğunun önlenebileceğini ancak  bunun için toplumun intihar konusunda bilinçlenmesi, tehlikeye karşı  duyarlılığının artması ve profesyonellerin, intihar düşünceleri, tehditleri ve  girişimlerine gereken müdahaleyi yerinde ve zamanında yapması gerektiğini  söyledi.

İntiharların tamamının önlenebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Duyan,  şunları söyledi:

"Kimin intihar edeceği, kimin bu riski taşıdığı tahmin edilebilir ancak  kesin bilinemez. İntiharın, şizofreni, alkol ve madde kötüye kullanımı, dürtü  kontrol bozukluğu gibi tedavisi güç ruhsal bozuklukların yanı sıra çözümlenmesi  kişinin algı ve düşünce biçimine bağlı varoluşsal/ontolojik sorunlarla ilişkisi  bulunmaktadır.

Öte yandan, aile, okul, iş yeri gibi toplumsal ortamların baskı/bunalım  ve karmaşa dönemlerinde intiharın bireyin başkaldırı/tepki cinsinden karşı tarafa  ileteceği mesaj özelliği taşıması, toplumun intihar eğiliminde olan kişilere  bilinçsiz ve umursamaz tavrı, yaşamı üzerindeki tek kontrol duygusunun intiharda  yoğunlaşması, intiharı önlememizin önündeki engellerden bazılarıdır.

İntiharları önlemek için ruh sağlığı sorunu yaşayan bireylerin kolayca  ulaşabileceği üniteler açılmalı, işsizlik, yoksulluk, baskı, şiddet gibi intihar  eğilimlerini artırdığı tespit edilen veya düşünülen toplumsal sorunlar  belirlenmeli ve çözümlenmelidir."

Depresyon başta olmak üzere intiharla ilişkili ruhsal bozuklukların  tedavisinde önemli mesafe alındığını da belirten Duyan, "Çeşitli duygusal  zorlanmalar nedeniyle intihar davranışına yönelebilen kişilerin, yerinde ve  zamanında tedavi/yardım almasıyla yaşadıkları krizi intihara yönelmeden  atlatabileceklerini" ifade etti.

"İNTİHARI ÖNLEMEK İÇİN AİLE GÜÇLÜ KILINMALI"

Düzce Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Sosyal Hizmet Bölümü Yrd. Doç. Dr.  Kamil Alptekin de intiharı önleme konusunda şu bilgileri verdi:

"İntiharı önlemenin gerekliliği konusunda pek çok neden öne sürülebilir.  Örneğin bu gerekçelerden birini, toplumu intiharın neden olacağı zararlardan  koruma düşüncesi oluşturabilir. Çünkü intihar, toplumda yaygınlaşabilmekte,  toplum düzenini tehdit etmekte, geride kalanlara acı vermekte, önemli ve verimli  olabilecek insan kaynağının yitirilmesine neden olmaktadır. Diğer bir gerekçe ise  yaşamın, her türden katlanılması zor, sıkıntı ve acıya karşın yine de değerli  olduğuna inanmak gibi insancıl kaygılara dayandırılabilir.

İntihar olaylarının belirlenmesi, izlenmesi ve araştırılması gerektiğini  ifade eden Alptekin, “Bunun yanı sıra intihara eğilimli kişinin sorunlarına  çözüm üretmede yardımcı olma, empatik yaklaşım sergileyebilme, kişiyi ve aileyi  güçlü kılma, bu kişilerin toplumsal sorumlulukları yerine getirmelerinde destek  olma ve toplumu intiharın neden olacağı zararlardan koruma, intiharı önlemede ilk  yapılacak işlerin başlıcalarıdır" dedi.

İntihar girişiminde bulunan kişilerin ilgi ve bakıma gereksinimlerinin,  normal kişilerden daha fazla olduğunu belirten Alptekin, “Dolayısıyla onun  yanında olma, onu anlamaya çalışma, onu bırakmama, onun için emek harcama, ona  değer verme ve ilgi gösterme, yapılacak işlerin en değerlileridir” diye  konuştu.

İntihara eğilimli bireylerle karşılaşma olasılığı yüksek olan öğretmen,  polis, jandarma gibi meslek grubunda çalışanların da eğitimine önem verilmesi  gerektiğine dikkat çeken Alptekin, intiharı önleme çalışmalarına medyanın da  destek vermesini istedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al