İnsanlar neden dişlerini sivriltir?

Diş sivriltme Endonezya ve Filipinler’deki bazı kabilelerde popüler. Dişler tek tek eğelenerek sivriltiliyor. Peki neden insanlar dişlerini sivriltir?

İnsanlar neden dişlerini sivriltir?
Paylaş:

Diş sivriltme Endonezya ve Filipinler’deki bazı kabilelerde popüler. Dişler tek tek eğelenerek sivriltiliyor. Peki neden insanlar dişlerini sivriltir?

dislerinisikmakHer ne kadar günümüzde erkeklerin bunu yapma amacı güç gösterisi ve kadınlar da güzel görünmek için yapıyor olsa da aslında kökeni dinsel inançlara dayanıyor. National Geographic'in belgeseline göre Endonezyalı yerliler dişlerini ruhları ve vücutları arasındaki dengeyi sağlamak için sivriltiyorlar. Mantawaianlar'ın inancına göre şafak vakti insanın ruhu ve bedeni ayrılıyor. Bu ayrılık aslında aynı zamanda bir tehdit. Çünkü ruh geri dönmek istemeyebilir. İşte bu yüzden de dişlerini sivrilten ve vücutlarına çeşitli dövmeler yaptıran yerliler vücutlarını kendi deyimleriyle 'daha çekici' hale getirirek bedenden ayrılan ruhları geri dönmeleri için cazip hale getirmeye çelışıyor. Mantawaianlar'ın diş sivriltme işleminden bir kare. Acıtıyor olmalı. Sizce?

JAPONLAR DA MERAK SARDI Japonya'da köpek dişlerinin şekli değiştirilerek elde edilen bu vampir dişi görünümüne kadınlar bayılırken, "yaeba" adı verilen bu görünüme erkeklerin de tepkisi olumsuz olmadı. Kadınların hiç düşünmeden para harcadığı bu yeni dişleri erkekler de çocuksu ama çekici buluyorlar.

Özellikle Tokyo'da dişçilerde moda olan bu operasyon, kimileri tarafından geçici, kimileri içinse de kalıcı olarak yapılıyor. Çoğu insanın yamuk olan dişlerini düzeltmek için uğraş verdiği bir dünyada elbette ki böyle bir çılgınlığı Japonlardan başkası yapamazdı. 390 dolara malolan bu operasyonu her yaştan ve her meslekten kadın, özellikle de pop şarkıcıları tercih ediyor. TYB48 adında vampir dişli kızlardan oluşan bir pop grubunun bile kurulduğu ülkede, insanlar bunu sevimli ve hatta çekici de bulsa, komşumuzun kızıyla gece vakti bu şekilde karşılaşmak bizim gençlerimizi cezbeder miydi bilinmez. HÜRRİYET