Deprem Travma Psikolojisi

İlginç hastalık Williams Sendromu

Çevrenizde duyma olasılığınızın çok düşük olduğu hastalıklardan biri Williams Sendromu. Uzmanlar, çok nadir görülen bu hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler aktardı.

İlginç hastalık Williams Sendromu

Çevrenizde duyma olasılığınızın çok düşük olduğu hastalıklardan biri Williams Sendromu. Uzmanlar, çok nadir görülen bu hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler aktardı.

ÇOCUK GELİŞİMİYLE İLGİLİ HER ŞEY Williams sendromu beyin gelişim bozukluğu ve kalp damar anomalilerinin birlikte olduğu genetik bir hastalıktır. Hastaların çoğunda 7 numaralı kromozomdaki elastin proteinini kodlayan bölgedeki mikrodelesyona bağlı gelişir. Oldukça nadir görülmesine rağmen zeka ve gelişim geriliğinin genetik nedenleri arasında yer alır. Kız ve erkek çocuklarda eşit oranda görülmektedir. Bebeklik döneminde gelişimin yavaş olması, beslenme sorunları fark edilir.

WİLLİAMS SENDROMLU HASTALARIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ

• Kalsiyum metabolizması ile ilişkili sorunlar, karın ağrıları ve kalp anormallikleri yaşamsal tehdit oluşturabilir. • Öğrenme güçlüğü ve dikkat sorunları vardır. • Williams sendromlu çocuklardaki zeka geriliği hafif ve orta düzeydedir. Buna karşın müzik yeteneği, dil gelişimi, sosyal iletişim şaşırtıcı derecede korunmuş hatta üstün gelişmişlik özelliği gösterir. Müzik yetenekleri bir senfoniyi kısa sürede ezberlemek gibi deha düzeyinde olabilir. • Yüz yapıları farklıdır; geniş ağız, badem şekilli gözler, kalkık burun ve küçük sivri kulaklar fark edilir özellikleridir. Farklı yüz ifadesi büyüdükçe daha da belirginleşir. • Sosyal açıdan şaşılacak derecede sıcak ve empatik çocuklardır. Konuşma dilleri iyidir ve konuşkandırlar. Bu durum hipersosyalite olarak adlandırılır. Çalışmalarda beyinde hacim olarak küçülme tespit edilmekle birlikte Williams Sendromlu hastaların bazı beyin alanlarında da genişlemelerin beyin metabolizma ve ağlarındaki farklılaşmaların hipersosyalite ve müzik yeteneğinin artmasından sorumlu olduğu öne sürülmektedir.

KESİN BİR TEDAVİSİ YOK

Hastalığı ortadan kaldıracak kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte bu çocuklarda özellikle suravalvüler aort stenozu, hipertansiyon, hiperkalsemi gibi hastalıkları araştırılmalı ve tedavi edilmelidir. Zeka, dil gelişimi ve öğrenme güçlükleri her hastada farklılık göstereceğinden hastaya uygun rehabilitasyon, eğitim ve destek programları uygulanmalıdır. HÜRRİYET AİLE
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al