İdollerinin alışkanlıkları gençleri özendiriyor

Sevilen ve önemsenen sanatçı, sporcu ya da öğretmenlerin sigara veya alkol kullanması, öğrenciler üzerinde özendirici etkiye yol açıyor.

İdollerinin alışkanlıkları gençleri özendiriyor
Paylaş:

Sevilen ve önemsenen sanatçı, sporcu ya da öğretmenlerin sigara veya alkol kullanması, öğrenciler üzerinde özendirici etkiye yol açıyor. genclerozeniyorOndokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı'nca gerçekleştirilen çalışmada, sevilen ve önemsenen sanatçı, sporcu ya da öğretmenlerin sigara veya alkol kullanmasının, öğrenciler üzerinde özendirici etkiye yol açtığı belirlendi.

GENÇ GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Çalışmayı yürüten OMÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, Samsun'da örgün eğitim veren 40 lisede 468 kız ve 483 erkek öğrenci üzerinde anket uygulaması gerçekleştirdiklerini söyledi. Araştırmada, sigara ve alkol kullanımı ile ilgili ilginç sonuçlar elde ettiklerine dikkati çeken Pekşen, şöyle devam etti: "Kız öğrencilerde sigara içmeme oranı yüzde 75,21 çıkarken, erkeklerde ise yüzde 64,39 olarak belirlendi. Öğrencilerin sınıfları ilerledikçe yaşamı boyunca sarhoş olma ve sigara kullanma oranlarının istatistiksel olarak anlamlı biçimde arttığını belirledik. Ayrıca sevilen, önemsenen sanatçı, sporcu ve öğretmenlerin sigara ile alkol kullanmasının öğrenciler üzerinde özendirici etkiye yol açtığını kaydettik. Bu nedenle, toplumda iz bırakan ve örnek olan kişilerin daha dikkatli olmaları gerekmekte."

OKUL DÖNEMİNE DİKKAT Pekşen, okul döneminde sağlığın gelişmesini engelleyen önemli riskler bulunduğunu, bu risklerin başında ise tütün, alkol ve bağımlılık yapan maddelerin yer aldığını vurguladı.

Ergen yaş grubunda sağlığın olumlu yönde sürmesi için en iyi ortamı okulların oluşturduğuna değinen Pekşen, şöyle devam etti: "Sigara kullanımının önlenmesinde, okullarda uygulanan sigara karşıtı eğitim programları etkili olmakta. ABD Hastalık Önleme ve Tedavi Merkezi'nce sigara karşıtı eğitim programı uygulanan okullarda sigara içen öğrencilerin oranının diğer okullara göre yüzde 20 daha az olduğu bildirilmiştir. Gelişmiş ülkelerde periyodik olarak yapılan çalışmalarla, ergenlerin sigara ve alkol içme durumları yakından izlenmekte. Bu ülkelerde son 20 yılda ergenler arasında sigara ve alkol içme oranında artış eğiliminin durduğu ve hatta hafif bir azalmanın da başladığı bildirilmekte." Türkiye'de sigara içme sıklığının yetişkinlerde yüzde 33,4, gençlerde yüzde 6,9 olduğunu dile getiren Pekşen, "Yapılan çalışmalarda sigara bağımlısı olan erişkinlerin çoğunun bu alışkanlığı 18 yaşından önce kazandıkları saptandı. Son yıllarda Türkiye'de öğrencilerle yapılan araştırmalar, madde kullanım yaygınlığının bölgelere ve maddenin türüne göre değişmekle birlikte genel olarak artış gösterdiğini ortaya koymakta" ifadelerini kullandı. A.A