' İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuk istismarı ve idam cezasını değerlendirdi. Tarhan, ‘İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz.’ Dedi.

' İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz'

Habertürk TV'de yayınlanan Kübra Par’ın sunduğu Gerçek Fikrin Ne programında uzmanlar çocuk istismarı ve idam cezasını değerlendirdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katıldığı yayında Tarhan, o kişilerin ölüm cezasını düşünüp duracak durumda olmadıklarını söyledi.

Habertürk’teki yayına Prof. Dr. Gökhan Oral, Av. Tuba Torun ile idam cezasını Meclise taşıyan BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan katıldı.

Toplumda faillerin hak ettiği cezayı alacağına dair kanaat olursa kanun dışı yollara başvurulmayacağının altının çizildiği programda uzmanlar, idam cezasını hem hukuki açıdan hem de caydırıcılık psiikolojisi açıdan masaya yatırdı. Programda uluslararası anlaşmalar ve suçluların iadesi konusunda idam cezasının Türkiye'nin elini zayıflatıp zayıflatmayacağı da konuşuldu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptığı değerlendirmede:

''Bu kişiler acımasız ve pişmanlık duymayan yaptıkları işlerden zevk alan kişiler'' dedi. Kamu vicdanına vurgu yapan Tarhan ''Kamu vicdanının bunun idam ile cezası konusunda eğilimi olduğu görülüyor. Bu kişinin yanlış yere ceza alması durumunda, şüphe her zaman sanığın lehinedir, ufak bir ihtimal bile suçlu olmama ihtimali varsa bu da önemlidir.'' dedi.

Reddedilen ve onuru zedelenen kişinin zaten ölmek istediğini belirten Tarhan, ''Bu kişiler zaten ölmek istiyor ve o anda 'bunu yaparsam ölüm cezası alacağım' diye düşünülecek durumda değil'' açıklamasını yaptı.

Kitle psikolojisine dikkat çeken Tarhan, idam cezasından çok adalete güven üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Toplumun ağırlaştırılmış müebbet istemeyerek ölüm cezası istemesine dair, ''Yargılamadan bir insanın öldürülmesini istemek, o kişi bir milyonda bir ihtimal bile suçsuzsa o ihtimali yok ediyor. Bununla birlikte tekrar eden suçlarda düşünülebilir'' ifadelerini kullandı.

HABERTÜRKEtiketler: Üsküdar Üniversitesi Çocuklara şiddet cinsel ihmal ve istismar çocuk hakları idam cezası hadım NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Prof. Dr. Nevzat Tarhan


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Madde bağımlılığının diğerlerinden farkı nedir?
  19 Mart 2019, 11:30
 • Jackson efsanesinin sonu mu?
  18 Mart 2019, 09:17
 • Sporda doğru bilinen yanlışlar!
  18 Mart 2019, 09:07
 • Parkinson yaşlılık hastalığı değil!
  15 Mart 2019, 09:06