' İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz'

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocuk istismarı ve idam cezasını değerlendirdi. Tarhan, ‘İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz.’ Dedi.

' İdam, ölüm düşüncesi o kişileri durdurmaz'

Habertürk TV'de yayınlanan Kübra Par’ın sunduğu Gerçek Fikrin Ne programında uzmanlar çocuk istismarı ve idam cezasını değerlendirdi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın da katıldığı yayında Tarhan, o kişilerin ölüm cezasını düşünüp duracak durumda olmadıklarını söyledi.

Habertürk’teki yayına Prof. Dr. Gökhan Oral, Av. Tuba Torun ile idam cezasını Meclise taşıyan BBP Genel Başkan Yardımcısı Bayram Karacan katıldı.

Toplumda faillerin hak ettiği cezayı alacağına dair kanaat olursa kanun dışı yollara başvurulmayacağının altının çizildiği programda uzmanlar, idam cezasını hem hukuki açıdan hem de caydırıcılık psiikolojisi açıdan masaya yatırdı. Programda uluslararası anlaşmalar ve suçluların iadesi konusunda idam cezasının Türkiye'nin elini zayıflatıp zayıflatmayacağı da konuşuldu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptığı değerlendirmede:

''Bu kişiler acımasız ve pişmanlık duymayan yaptıkları işlerden zevk alan kişiler'' dedi. Kamu vicdanına vurgu yapan Tarhan ''Kamu vicdanının bunun idam ile cezası konusunda eğilimi olduğu görülüyor. Bu kişinin yanlış yere ceza alması durumunda, şüphe her zaman sanığın lehinedir, ufak bir ihtimal bile suçlu olmama ihtimali varsa bu da önemlidir.'' dedi.

Reddedilen ve onuru zedelenen kişinin zaten ölmek istediğini belirten Tarhan, ''Bu kişiler zaten ölmek istiyor ve o anda 'bunu yaparsam ölüm cezası alacağım' diye düşünülecek durumda değil'' açıklamasını yaptı.

Kitle psikolojisine dikkat çeken Tarhan, idam cezasından çok adalete güven üzerinde durulması gerektiğini vurguladı. Toplumun ağırlaştırılmış müebbet istemeyerek ölüm cezası istemesine dair, ''Yargılamadan bir insanın öldürülmesini istemek, o kişi bir milyonda bir ihtimal bile suçsuzsa o ihtimali yok ediyor. Bununla birlikte tekrar eden suçlarda düşünülebilir'' ifadelerini kullandı.

HABERTÜRK

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al