Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir.

Huysuzluğunun nedeni bronşit olabilir

Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde görülen bronşit soluk borusundan dallanarak akciğerlere yayılan hava borularını örten zarın akut veya kronik olarak iltihaplanmasına denir. Çocuklarda daha çok akut bronşit görülür. Bunun sebebi akut bronşite yol açan viral hastalıklardır; boğmaca, grip, kızamık veya Tifo’dur. Akut bronşitin belirtileri burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarıklık, boğaz ağrısı, kuru ve ağrılı öksürük, ateş ve nefes darlığıdır. İlerleyen safhalarında balgamlı öksürük de görülen akut bronşit tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşebilir bu da hastalığın ciddiyetini arttırır.

Bu yüzden anne ve babaların belirtileri göz önünde bulundurarak doktora başvurmaları önemlidir. Ayrıntılı hasta hikâyesi ve muayene sonrasında teşhis edilebilecek olan bronşit için istirahat, buhar banyoları, ateş düşürücü, hava kirliliğinden uzak durulması, uygun antibiyotikler ve bol sıvı tüketimi gibi yöntemlerle iyileşme sağlanabilir. Kronik bronşit ise yavaş ilerleyen bir hastalıktır ve yıllar sürebilir. Neden olarak tedavi edilmeyen akut bronşit, sigara dumanı ve hava kirliliği gösterilmektedir. Kuru öksürükler, nefes darlığı, solunum yetmezliği oldukça ileri boyuttadır.

SABAHEtiketler: çocuk hastalıkları tifo çocuklarda bronşit bronşit


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10
 • Sağlıklı bir oruç için ipuçları
  15 Mayıs 2019, 09:11
 • Öfke ve öfke kontrolü
  15 Mayıs 2019, 08:41