Horlama belirtileri nelerdir

Horlamak hem sosyal bir problem hem de bir sağlık sorunudur. Misafirliğe gittiğiniz bir evde uyurken hem kendiniz rahatsız olabilir hem de ev halkını rahatsız edebilirsiniz.

Horlama belirtileri nelerdir

Genellikle horlayan kişiler, horladıklarını fart etmezler. Bu durum eşleri ve yakınları tarafından fark edilir.

Kendinizi aşırı yorgun, uykusuz hissediyorsanız bu şikayetlerinizin sebebi horlamak olabilir. Horlama sorunu olan kişi, yakınlarının söylediklerine kulak vermeli, mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Bu aşamada horlama belirtileri doktor tarafından dikkatlice değerlendirilir.

Horlama belirtileri dikkate alınarak yapılan tetkikler sonucunda eğer doktor gerekli görürse cerrahi müdahale uygulanabilir. Böylece horlamaya sebep olan sorun ortadan kaldırılır ve horlama sorununuzdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

HORLAMA BELİRTİLERİ NELERDİR VE HANGİ DURUMLARDA GERÇEKLEŞİR

Horlama belirtileri arasında burun tıkanıklığının payı oldukça fazladır. Burun tıkanıklığına sebep olan faktörlerin araştırılması ve doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ile bu sorun çözülebilir. Burun tıkanıklığı; geniz eti, burun eğriliği, sinüzit gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Hastalığın teşhisi ve tedavi yöntemlerini öğrenmek için mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna görünmek gerekiyor.

Horlamanın belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazen çevresel fatörlerden kaynaklı olabilirken bazen de bir hastalığın habercisi olabilir. Aslında horlama başlı başına bir belirtidir. Horlamaya sebep olan en önemli rahatsızlık ise uyku apnesidir.

Horlama Belirtileri:

- Sabahları hissedilen boğaz ağrısı
- Gün içinde yorgun hissetme.
- Kan basıncını veya kan şekerini kontrol etmekte zorlanma.
- Çarpıntı
- Uyumada zorluk çekme.
- Geceleri nefes nefese uyanma.
- Konsantrasyon bozukluğu.
- Sinirlilik gibi durumlardır.

UYKU APNESİNDEN KAYNAKLANAN HORLAMA BELİRTİLERİ NELERDİR

•             Horladığınıza dair etrafınızdan duyduğunuz uyarılar

•             Sabahları sanki hiç uyumamış gibi yorgun hissetmeniz

•             Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı

•             Gün içerisinde uyuklama hali

•             Önemli işler ile uğraşırken dahi kendinizi uyumak üzere bulmanız

Tüm bunlar çok ciddi problemlerdir. Uyku apnesi uyku sırasında solunum durmasına neden olur. Ayrıca kalp krizi, yüksek tansiyon gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilir. Uyku apnesi, tedavi edilmediği sürece ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.Ciddi horlama sorunu olan kişilerin horlamaları kesintiye uğrar ve çok şiddetli olur. Horlamanın kesintiye uğramasının sebebi kişinin nefesinin kesilmesi, solunum sorunları yaşamasındandır. Sorunun nereden kaynaklandığını bulmak için horlama belirtileri iyi tespit edilmelidir. Horlama hayatınızı olumsuz yönde etkilemeye başladıysa çok geçmeden bir doktora başvurmanız gerekir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Horlama, sosyal hayatı ve insan sağlığını etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşamını olumsuz yönde etkilen horlama tedavisi nasıl yapılır so
  • İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan uyku, beyindeki dikkat ve öğrenme süreçlerinin gelişiminde çok önemlidir.
  • Horlama erkeğin kendisinden çok partnerini zorlayan bir tablo… İşte 10 soruda horlama ve uyku apnesi...
  • Horlama, uyku esnasında doku sistemlerinin titreşmesi ile oluşan türbülanslı havanın vücuttan dışarı çıkarken çıkardığı sestir.
  • Horlama problemi hayat kalitesini olumsuz etkileyen ve birçok insanın hayatında yer alan bir problemdir.
  • Randevu Al