HOBİSİ MESLEĞİ OLDU

HOBİSİ MESLEĞİ OLDU
Paylaş:

A.A

Para koleksiyonerliğine 25 yıl önce 5-6 yaşlarında Alman parasıyla hobi olarak başlayan kişi, dükkanında bu işin ticaretini yapıyor.

Işıkoğlu,  25 yıl önce 5-6 yaşlarında bir akrabasının verdiği Alman parasının ardından yerli ve yabancı paraları  biriktirmeye karar verdiğini, 8-9 yaşlarında Beyazıt çevresindeki para  koleksiyoncularından aldığı paralarla koleksiyonunu zenginleştirdiğini anlattı.

Asıl mesleğinin torna ve tesviyecilik olduğunu belirten Işıkoğlu, artık  hem internet üzerinden, hem de Kapalıçarşı'daki dükkanından koleksiyonerler için  para alış verişi yaptığını ifade etti.

Koleksiyonundaki paralar sayesinde ülkeleri tanımaya başladığını anlatan  Işıkoğlu, eskiden yabancı ülkelerin paralarına sahip olmanın çok zor olduğunu,  gemiciler sayesinde koleksiyonuna yabancı ülkelerin paralarını ekleyebildiğini  dile getirdi.

Para koleksiyonerliğinin çok zevkli bir uğraş olduğunu, insanın kültür  hazinesinin coğrafi ve tarihsel olarak geliştiğini ifade eden Işıkoğlu, "Benim  için ucuz para toplayan da pahalısını toplayan da aynı kültür seviyesindedir"  dedi.

EN PAHALI PARA
        
Işıkoğlu, birinci emisyon Türk parası olan 1000 liranın fiyatının 100 bin  dolar civarında olduğunu, üzerinde Osmanlıca ve Fransızca yazıların yer aldığını  söyledi. Bu paranın tedavüle çıkış tarihinin 1927, tedavülden kaldırılışının ise  1938 olduğunu ifade eden Işıkoğlu, bu paradan 6 tane olduğunun bilindiğini dile  getirdi.

Işıkoğlu, paranın fiyatının, baskısına ve piyasadaki sayısına göre  belirlendiğini anlattı.

"Günümüz parası ileride bir değer kazanmayacak çünkü baskı sayısı fazla.  Yatırımlık bir para değil" diyen Işıkoğlu, baskıları az olduğu için geriye dönük  1 ve 5'inci emisyon arası paraların değerli olduğunu ifade etti.

"Dünyada kabul gören koleksiyonculuk, tematik olan koleksiyonculuktur.  Yani üzerinde çiçek, böcek, hayvan resimleri olan paralardır. Bu paraların  dünyada değeri olmasa bile koleksiyoncusu mutlaka var" diyen Işıkoğlu, sözlerini  şöyle sürdürdü:

"Bazıları ülke paralarını topluyor. Örneğin sırf Amerikan parası  toplayan koleksiyonerler var. Amerikan parasının benim için cezbedici bir  özelliği yok. Çünkü soğuk bir para, siyah-beyaz. Bazı ülkelerin paraları  enflasyon olduğu halde, tematik olduğu için dünyada değer görüyor. Bizim Türk  parasını her koleksiyonda bulamazsın. Türk parası estetik ve çok renkli değil.  Örneğin bizim kendimize has kelebeklerimiz yok mu? Türk parasının ortasına bir  kelebek resmi konsa biraz da renklendirilse bu para yok satar. Her  koleksiyoncunun koleksiyonunda olur."
        
KOLEKSİYON YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
        
Işıkoğlu, para koleksiyonu yaparken paranın bankadan çıktığı gibi  olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Paranın, hiç el değmemiş olduğu zaman daha da değerli hale geldiğini  belirten Işıkoğlu, bir paranın çili 5 liraysa kırılmışının 5 kuruş bile  etmediğini anlattı.

Özellikle paranın saklanacağı föylerin asidinin alınmış olması  gerektiğini, aksi halde paranın bozulduğunu ifade eden Işıkoğlu, "Kağıt para işi  çok hassas. Madeni parayı saklaması daha kolay. Kağıt para 100-200 sene sonra yok  olur gider ama madeni para 2-3 bin yıl dayanabiliyor" dedi.

Işıkoğlu, Türkiye'de yaklaşık 5-6 bin koleksiyonerin bulunduğunu, bu  sayının diğer ülkelere göre çok az olduğunu belirtti.

Türkiye'de 1 ve 5'inci emisyon paraların estetik açısından daha iyi  olduğunu kaydeden Işıkoğlu, "6 ve 7. emisyondaki paralar Türkiye'de enflasyonun  şaha kalktığı dönemdeki paralardır. Yani 1970 yılından sonra basılan paralar  baskısı çok olduğu için bunlar değeri az olan paralar" diye konuştu.