Hiperaktif Çocukların Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde çocuklarda görülen davranış sorunlarından en sık karşılaşılanı hiperaktivitedir. Hiperaktif özellikler gösteren çocuklarda yerinde duramama, sürekli bir hareket halinde olma ya da dikkatin çok çabuk dağılması gibi davranışlar görülebilir.

Hiperaktif Çocukların Özellikleri Nelerdir?

Bu nedenle küçük çocuk sahibi olan anne ve babalar kendi çocuklarının sağlığını düşünerek hiperaktif çoçukların özellikleri konusunda bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bunun için gerek internet üzerinden hiperaktiflik ile ilgili araştırma yapmaktadırlar gerekse çocuk doktorları ya da psikologlara danışarak hiperaktivite ile ilgili bilgi almak istemektedirler. Ancak hiperaktif olarak görülen çocukların birçoğunun aslında hiperaktif olmadıkları anlaşılmaktadır. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının hiperaktif olduğunu düşünmeden önce mutlaka çocuk doktoru ya da psikolog gibi bir uzmandan yardım almaları gerekir.

OKUL ÖNCESİ HİPERAKTİF ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ

Hiperaktivite tanım olarak çocuklarda ortaya çıkan, rahatsızlığa varacak şekilde aşırı hareketli olma durumudur. Hipeaktivitesi olan çocuklar bu hareketlerini bilinçli bir şekilde yapmazlar. Bu hareketler çocuğun içinden bir dürtü olarak gelmektedir. Bu dürtüleri kontrol etmede sorun yaşayan çocuklarda da hiperaktivite görülür. Hiperaktivite davranışları gösteren çocuklarda birtakım karakteristik hiperaktif çoçukların özellikleri görülebilir. Bunların arasında dikkat eksikliği, dikkatini bir noktada uzun süre tutamama, sürekli hareket etme isteği ve plansızlık durumu vardır. Bu özellikler çocukların sosyal ve okul yaşantısını büyük oranda etkilemektedir. Bunun sonucunda çocukta özgüven sorunları görülebilir. Bu nedenle bir uzmanın yardımına başvurmalıdır.

HİPERAKTİF ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

Aşırı hareketli olma sorunu yaşayan çocuklarda görülen hiperaktif çoçukların özellikleri bu çocukların okul ve sosyal hayatını etkilediği için anne ve babalar birtakım çözüm yolları aramaktadırlar. Bu çözüm yollarından biri çocuk doktorlarına ya da çocuk psikologlarına danışmaktır. Bunun dışında anne ve babaların evde uygulayabileceği bazı çözüm yöntemleri de vardır. Hiperaktif çocuğun anne ve babası çocuğun hayatını düzene sokmak için onun yerine plan yapabilir. Bu planlama çocuğun okul saatini, ders çalışma saatlerini, yemek saatlerini ve oyun saatlerini içerebilir. Bu sayede çocuk daha düzenli olmayı öğrenebilir. Bununla birlikte çocukların spor dallarına yönlendirilmesi hiperaktivite kontrolünde önemli bir rol oynayabilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara doğru yaklaşımla ilgili değerlendirmede bulundu.
  • DEHB’de çocuğun davranışlarına yansıyan etkiler, çocuğun şımarıklığı ya da mizacı olarak yorumlanabiliyor.
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklara özel yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarh
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve zamanlama/planlama problemlerini de içeren nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor
  • Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Günlük yaşa
  • Daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, DEHS tanısı konulan çocukların büyük bir çoğunluğu erkek çocuklardır.
  • Randevu Al