Hiperaktif Çocuk Belirtileri

Özellikle çocukların ilk yaşlarında gözlemlenen hiperaktivitenin arkasında yatan en temel neden psikolojik bir rahatsızlıktır.

Hiperaktif Çocuk Belirtileri

Çocuğun dikkatsiz, aşırı şekilde aktif ve dürtüsel davranmasına neden olan psikolojik rahatsızlığın nedenleri ve belirtileri net bir şekilde kavrandığı taktirde tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Peki, hiperaktivite nedir, hiperaktif çocuk belirtileri nelerdir?

Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olarak adlandırılan bir tıbbi durumdan kaynaklanan hiperaktivite, anormal bir şekilde aktif olma ve olağandışı davranışlar sergilenmesi halidir. Aynı şekilde hiperaktif çocuklarda konsantrasyon eksikliğinden kaynaklanan diğer sorunlarla da karşılaşılabilir. Ana kaynağı fiziksel ve zihinsel bozukluklar olan hiperaktivitenin başlıca nedenleri; beyin bozuklukları, psikolojik bozukluklar, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, sinir sistemi bozuklukları, tiroid hormonu fazlalığı veya hipertiroidizmdir.

Çocuklarda Hiperaktivitenin Belirtileri Nelerdir?

Enerjisi yüksek olan veya fazla hareket eden çocuklar için halk arasında hiperaktif çocuk ifadesi kullanılır. Ancak bir çocuğun fazla hareketli olması, enerjisinin yüksek olması çocuğa hiperaktif tanısının konması için yeterli değildir.

Hiperaktif çocuk belirtilerinden yaptıkları işlerde çabuk sıkılma hali, hareketliliğin yanında dikkat bozukluğu ve dikkatin en sevdikleri işlerde bile kolay bir şekilde dağılması, kurallara uymama, bekleme veya oturma esnasında sabit bir şekilde duramama, başkalarını rahatsız etme eğilimi, saldırganlık ve sürekli başkalarının sözünü kesme halleri en yaygın olan belirtilerden birkaçıdır. Bunun gibi hiperaktif çocuklarda karşılaşılan en temel belirti dürtüselliktir.

Dürtüsellik tehlikelerin farkına varamama, aklına eseni hemen yapma, sonuçları düşünememe şeklindeki davranışlardır. Hiperaktif çocuklarda görülen bu davranışlar erken tanı için önemli belirtilerdir.

Hiperaktivite Bozukluğunun Tedavi Yöntemleri

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar tedavi sürecine alınmadığı zaman ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde anti-sosyal davranışlar, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi psikiyatrik bozukluklarla karşı karşıya kalabilirler. Hiperaktivite bozukluğu gözlemlenen çocuklar öncelikle çocuk psikiyatristlerine yönlendirilmeli, bireysel eğitim yöntemlerine başvurulmalıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde ilaç tedavisinin en etkili tedavi yöntemi olduğu kabul edilmekle birlikte anne baba eğitimi ve grup tedavisi de yardımcı yöntemlerdir. Aynı zamanda hormon seviyesinin kontrolü için idrar ve kan örneği alınabilir, tiroid veya diğer hormonların dengesine bakılabilir. Konuşma terapisi ile birlikte bilişsel davranışçı terapi yöntemleri de hiperaktivitenin en yaygın tedavi yöntemleri arasında yer alır.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara doğru yaklaşımla ilgili değerlendirmede bulundu.
  • DEHB’de çocuğun davranışlarına yansıyan etkiler, çocuğun şımarıklığı ya da mizacı olarak yorumlanabiliyor.
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklara özel yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarh
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve zamanlama/planlama problemlerini de içeren nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor
  • Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Günlük yaşa
  • Daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, DEHS tanısı konulan çocukların büyük bir çoğunluğu erkek çocuklardır.
  • Randevu Al