Deprem Travma Psikolojisi

Hiperaktif Çocuğun Belirtileri Neden Önemlidir?

Çocuklar özellikle ilk yaşlarında gerek dikkat çekmek gerek ise birtakım dertlerini etkili bir şekilde anlatabilmek için farklı yöntemler ve yollar izleyebilmektedir.

Hiperaktif Çocuğun Belirtileri Neden Önemlidir?

Kimi zaman yaramazlık yaparak, kimi zaman ise farklı hareketler ile ihtiyaçlarını ya da isteklerini ebeveynlerine anlatmaya çalışırlar. Bu durum ebeveynler tarafından çoğunlukla hoş karşılanmaz. Ancak kimi durumlarda çocuklar bu davranışlarını sahip oldukları psikolojik bir rahatsızlıktan dolayı gerçekleştirmektedir. Hiperaktivite ismi verilen bu rahatsızlıktan ötürü çocuklar çoğu zaman birtakım ebeveynleri tarafından hoş karşılanmayacak eylemleri gerçekleştirebilir. Bu gibi durumlarda çocuğun hiperaktif özellik sergileyip sergilemediğinin gerçek anlamda bilinebilmesi adına hiperaktif çocuğun belirtileri eksiksiz bir şekilde bilinmeli, bu belirtilerin çocuğunuzda görünmesi durumunda ise kliniğimizden profesyonel yardım talep etmeniz tavsiye edilmektedir.

HİPERAKTİF ÇOCUĞUN BELİRTİLERİ NELERDİR, NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Hiperaktivite çocukların isteyerek gerçekleştirdikleri bir durum kesinlikle değildir. Hiperaktivitenin çocuklarda ortaya çıkmasının en büyük sebebi çocuğun içgüdülerini kontrol edememesidir. Bu gibi durumların ortaya çıkmasında ebeveynlerin çocukların yanında olmaları ve çocukları eğitici şekilde onlara yardımcı olmaları gerekmektedir. Çocuğunuzda hiperaktivite olduğundan emin olmak için ise hiperaktif çocuğun belirtileri konusuna hakim olmanız gerekir. İlk belirti olarak dikkatsizlik gelir. Dikkat eksikliği ve çabuk dikkat dağılması genellikle hiperaktivite ile birlikte gelen bir rahatsızlıktır. Hiperaktivite gözlemlenen çocuklar genellikle oyun dahi oynasalar yaptıkları bu işten oldukça hızlı bir şekilde sıkılmaktadır. Hiperaktif çocuklar özellikle kurallara uyma konusunda da büyük problemler yaşamaktadır. Kimi durumlarda ise çocukların saldırgan olduğu çevresine ya da çevresindekilere zarar vermeye çalıştığı da gözlemlenmektedir. Hiperatkif çocuklar genellikle bekledikleri ya da durmaları gereken alanlarda sabit bir şekilde durmakta büyük zorluklar çekmektedir.  Bu gibi belirtilerin görülmesi durumunda siz de yapmanız gerekenler ile ilgili en doğru bilgiyi hekimlerimizden alabilirsiniz.

HİPERAKTİF ÇOCUK BELİRTİLERİ SERGİLEYEN ÇOCUĞUNUZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Hiperaktif çocuk belirtileri gösteren çocuğunuza karşı sevecen ve sıcak kanlı bir yaklaşımda bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çocuğunuz sizden uzaklaşacaktır. BU konudaki şahsi sorularınız ya da tavsiyeler için internet sitemiz üzerinden uzman hekimlerimize ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara doğru yaklaşımla ilgili değerlendirmede bulundu.
  • DEHB’de çocuğun davranışlarına yansıyan etkiler, çocuğun şımarıklığı ya da mizacı olarak yorumlanabiliyor.
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklara özel yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarh
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve zamanlama/planlama problemlerini de içeren nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor
  • Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Günlük yaşa
  • Daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, DEHS tanısı konulan çocukların büyük bir çoğunluğu erkek çocuklardır.
  • Randevu Al