Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuzun davranışlarını daha önce dikkatli bir şekilde incelediniz mi? Hareketlerini veya bir olaya karşı vermiş olduğu tepkileri gözlemlediniz mi? Bir konuya ne kadar süre odaklandığını daha önce kontrol ettiniz mi?

Hiperaktif Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuz sürekli hareket halinde ise, yerinde duramıyor, odaklanma problemi yaşıyor, gereksiz yere sürekli koşuyor, elleri ve ayaklarını sabit tutamıyorsa muhtemelen hiperaktivite bozukluğu yaşıyordur. Peki hiperaktivite bozukluğu nedir? Hiperaktivite olağan dışı derecede aktif olma haline verilen isimdir. Yani plansız bir şekilde aşırı hareketli olma durumuna hiperaktivite denilmektedir. Eğer çocuğunuzu daha önce gözlemlediyseniz ve yukarıda saymış olduğumuz gözlemlerde bulunduysanız çocuğunuz muhtemelen hiperaktivite problemi yaşıyordur. Peki bu süreçte ne yapılabilir? Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı?

Çocuklarınızı Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Eğer çocuğunuz hiperaktivite bozukluğu yaşıyorsa onu eğitimler ile destekleyebilir ve onun için bazı planlamalar yapabilirsiniz. Çocuğunuzun ders saatlerini, oyun saatlerini veya televizyon izleme saatlerini bir plan dahilinde belirlerseniz bu alanlarda yaptığı çalışmalarla ilgili daha fazla verim alacağını da görebilirsiniz. Ancak bu noktada önemli olan şey çocuğunuzu da bu plana dahil edebilmektir. Programın tamamını siz hazırlarsanız ve çocuğunuza bu programa uyması konusunda baskı yaparsanız kendini daha da bunalmış hissederek muhtemelen programa uyum sağlamayacaktır.

Bu noktada önemli olan şey çocuğunuz ile ortak bir şekilde hareket edebilmektir. Düzenlenecek olan programla ilgili onun fikirlerini de almalı, saatlerle ilgili ona da danışmalı ve bu program için ona da söz hakkı tanımalısınız.

Programlar Dışında Çocuklar Nasıl Desteklenmeli?

Hiperaktif çocuğa nasıl davranılmalı sorusuna verilebilecek başka cevaplar da bulunmaktadır. Örneğin; öğretmeni ile görüşerek bu durumu ona da açıklayabilirsiniz. Okulda da bu konuda destek alması oldukça önemlidir. Ayrıca dikkat egzersizleri uygulayarak bir konuya ne kadar süre ilgili kalabildiğini ölçebilirsiniz.

Çok fazla enerjik olduğu için bu enerjisini atmasına yardımcı olacak aktiviteler bulabilirsiniz. Yüzme, basketbol, futbol veya diğer sporlara yazdırarak enerjisini sağlıklı bir şekilde atabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak kendisinin de çaba göstermesi için ödüllendirme yöntemini kullanabilirsiniz.

Yani içinde bulunduğunuz bu durum için endişelenip üzülmek yerine çocuğunuzu destekleyerek dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna karşı önlemler alabilirsiniz.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocuklara doğru yaklaşımla ilgili değerlendirmede bulundu.
  • DEHB’de çocuğun davranışlarına yansıyan etkiler, çocuğun şımarıklığı ya da mizacı olarak yorumlanabiliyor.
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklara özel yaklaşım geliştirilmesi gerektiğini belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarh
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, dürtüsellik ve zamanlama/planlama problemlerini de içeren nörogelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor
  • Sadece çocukluk döneminde görüldüğü zannedilen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sanılanın aksine erişkinlerde de görülebiliyor. Günlük yaşa
  • Daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi, DEHS tanısı konulan çocukların büyük bir çoğunluğu erkek çocuklardır.
  • Randevu Al