HIÇKIRIĞININ NEDENİ BULUNDU

HIÇKIRIĞININ NEDENİ BULUNDU
Paylaş:

Hürriyet

Üç yıldır günün 12 saati her iki saniyede bir, günde 21 bin 600 ve yılda yaklaşık 7.9 milyon kez hıçkırığın sebebi belli oldu.

25 yaşındaki şarkıcı nihayet bu dertten kurtuldu. Sürekli hıçkırdığı için bitkin düşen Sands, yıllarca doktor doktor gezdi, sayısız test yaptırdı. Ancak doktorlar bir türlü sorunun nedenini bulamıyordu.

Ağustos 2009'da bir Japon televizyonu Sands'in durumuna ilişkin bir belgesel yapmak üzere onu Tokyo'ya götürdü. Burada MRI'ı çekilen Sands'in beyin sapında 1.2 santimetre büyüklüğünde bir tümör olduğu belirlendi.

Doktorlar iyi huylu tümörün yavaş büyümesinden kaynaklanan baskının sinir sistemini etkileyerek, durmayan bir hıçkırığa yol açtığını anladı.

Doktorların tümörün 'pratik olarak ameliyat edilemez' olduğunu söylemesine rağmen Sands derhal İngiltere'ye döndü ve Royal Hallamshire Hastanesi'nde beyin ameliyatına girmeye hazırlandı.

Ertesi ay ameliyat olan Sands, altı gün hastanede yattı. Operasyonla tümörün yüzde 60'ı alındı ve hıçkırığı büyük ölçüde ortadan kalktı. Normale dönmesi üç yıl alacak olsa da, Sands yıllardır ilk kez ilerleme kaydettiğini ve artık geleceğe bakabildiğini söylüyor.