'Her kürtaj anne için bir intihar'

“Her kürtaj anne için bir intihar” diyen Uzm. Dr. Barış Önen Ünsalver, kürtaj psikolojisini değerlendirdi.

'Her kürtaj anne için bir intihar'

Hiçbir anne adayının duygusal yakınlık kurduğu bebeğiyle isteyerek ilişkisini sonlandıramayacağına dikkat çeken Ünsalver, kürtajla birlikte hüzün, suçluluk ve korku duygusuna kapılan anne adayının, aslında intihar duygusu yaşadığını söyledi.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Uzm. Dr. Barış Önen Ünsalver, kürtajı ve kadın ruh sağlığına etkilerini değerlendirdi. Kürtajın vücuttan bir organa müdahale gibi bir şey olmadığını ifade eden Ünsalver, kürtajın tek bir hücre bile olsa kadının duygusal bağ kurmayı beklediği canlının ölümüne karar vermesi anlamına geldiğini söyledi. Ünsalver, kürtaj kararının bedenle ilgili diğer kararlarla kıyaslandığında zor bir karar olduğunu da vurguladı.

GEREKÇE NE OLURSA OLSUN KÜRTAJ BİR ANNE İÇİN İNTİHAR GİBİDİR

‘Kadınların bir özelliği var empati. Başkaları adına düşünebiliyor kadınlar. Kendi bedeni içine yerleşmeye başlayan bir taslak bebek. Onun bir hayatı, seçimleri ve düşünceleri olacağını biliyor anne adayı ve bunu sonlandırmak onun için zor bir karar. Kadınlar bu kararı verirken birtakım nedenlerden ötürü veriyor. Fiziksel, gebelik koşulları ya da hayatındaki diğer sorumluluklar kararını etkiliyor. Gerekçe ne olursa olsun kadın bu süreçte hüzün duyuyor. Suçluluk ve korku hissine kapılıyor. Derin bir mutsuzluk içine giriyor. İntihar gibi bir şey. Kendisinin de bir parçasını sonlandırması açısından hüzün hissi kaplar kendini.”

KÜRTAJ KARARI VEREN KADIN AŞAĞILANIYOR

Klinik deneyimlerinde zorunlu kürtaj vakalarını gördüğünü ve bu kişilerin bazılarında çözülmemiş kronik travmalar yaşandığını ifade eden Ünsalver kürtaj kararıyla kadınların aşağılandığını söyledi. “Kadın uzun dönem duygusal iniş çıkışlar içinde bulunabiliyor. Kürtaja hangi nedenden ötürü karar verildiği önemli. Eş, aile, çevre karara destek veriyor mu bu önemli. Destek varsa psikolojik sancılı süreç kısa sürüyor. Eğer kadın kararı tek başına almışsa etkiler daha uzun sürüyor. İleriki dönemde yaşanan talihsizlikler bu kararla ilişkilendirilebiliyor. En iyi şartlarda kürtaj olan kadının dahi psikolojik destek alması gerekiyor. Kadın için bir kayıp var burada. Yas süreci. Terapistin yönlendirmesi önemli.”

İSTENMEYEN BEBEĞİN GELİŞİMİ DE SAĞLIKSIZ OLUYOR

İstenmeyen bir bedeni anne zihninin kabullenmesi için yoğun psikoterapi sürecine ihtiyaç var. Aksi takdirde o çocuğun yüzüne gülse bile dışına atmaya çalışıyor anne. Doğum sonrası dönemde yeterli ilgi ve şefkati gösteremeyebiliyor. Kadın için omuzundaki yük gibi oluyor bebek. İleride bu çocukların davranış ve gelişim sorunları olabiliyor.

Bu anne psikolojisine de yansıyor. Anne doğum sonrası depresyon yaşayabiliyor. İstenmeyen bebek sağlıksız mutsuz olacaktır. İsteyerek olan “Aşk bebeği” olarak tanımlanan bebeklerin beyinsel gelişimi istenmeyenlere oranla daha iyi ve özgüvenleri de yüksek oluyor. Hayatta daha iyi konuma getirebileceğini gösteriyor. Çiçeğe bakmak gibi. Nasıl çiçeğe sevgiyle su verdiğinizde o çiçek gelişimini hızlı ve sağlıklı gerçekleştiriyor bebeklerde öyle. Anne de bir insan onun sevgi vermesi için önce kendini güvende, mutlu ve huzurlu hissetmesi gerekiyor. Psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bir kadın nasıl çocuğuna sevgi verebilir…

NPGRUP

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Alman psikoterapist Bert Hellinger, ailelerde kuşaktan kuşağa aktarılan bağları çözümleyerek bir psikoterapi yöntemi olarak aile dizimini keşfetmiştir
  • İnsanların şiddet karşısındaki davranışları sıkça araştırılan konular arasında yer alıyor.
  • Tatil dönüşlerinde yaşanan sorunların başında konsantrasyonu sağlayamama, isteksizlik, rutine dönüşte zorlanma, mutsuzluk ve umutsuzluk geliyor.
  • Öfke anında akıl devreden çıkar. Düşünen beyin yerine hisseden beyin aktif olur. Bu durumda beyin düşünmez, savaşmaya başlar. Buna karşı yapılması ger
  • Getireceği sorumlulukları tahmin etmeden bir evlat sahibi olmak, ebeveynlerin süreci yürütememesine yol açabiliyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Vesveseler için evin kapısına gelen davetsiz misafirler diyoruz.” dedi.
  • Randevu Al