Her 2 çocuktan birinde görülecek

Bağışıklık yükseltilmezse 2 çocuktan birinde “alerjik rinit” görülecek.

Her 2 çocuktan birinde görülecek

Dünya Alerji Organizasyonu’nun raporlarına göre, son 10 yılda özellikle Avrupa’da alerjik hastalıklardan biri olan alerjik rinitin görülme sıklığı hızla yükseliyor.

Hastaların yüzde 50’si alerjik rinit olduklarını kendileri fark ediyorlar ve ülkelere göre değişen oranlarla hastaların yaklaşık yüzde 30-50 arasında değişen oranı alerjik rinitin verdiği rahatsızlıklar dayanılmaz hale gelene kadar doktora başvurmuyor. 2020’de her iki çocuktan birinde “alerjik rinit” görülecek.

2020 YILINDA HER 2 ÇOCUKTAN BİRİ ALERJİK RİNİT OLACAK

Demegro İlaç ve Sağlık Ürünleri’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Oktay Demircioğlu, “Her 5 yıllık periyotlarda alerjik rinit görülen hasta sayısının yüzde 5 oranında artarak çoğaldığını görüyoruz. Alerjik rinit tedavisi görmesi gereken kişi sayısındaki artışın 5 yıllık dönemlerde yüzde 5 şeklinde artmakta olduğunu gösteriyor araştırmalarımız. Maalesef 2020 yılında her iki çocuktan birinin alerjik rinit ile dünyaya geleceğini öngörüyoruz.

Alerjik rinit hastaları her yıl tedavi masrafları ve iş kaybından dolayı yaklaşık 7 bin TL harcıyorlar. İsviçre’de her yıl alerji tedavisi için 2.7 milyar Euro harcanıyor. Alerjik rinit tedavisinde en çok uygulanan bir seçenek ilaç tedavisi fakat alerjik rinit tedavisinde kullanılan kortizonlu ilaçlar hasta sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. İlaçlar sadece kullanıldığı sürece şikayetler üzerinde etkili oluyor. İlaç tedavisi kesildiğinde, alerji belirtileri kısa sürede tekrarlıyor. Tedavide kullanılan ürünlerde hep aynı kortizonlu formülleri kullanmak yerine, burunda ve vücutta bağışıklığı yükseltecek “medikal cihaz” teknolojisi ürünleri kullanılır ise hastalar kalıcı olarak sağlığına kavuşur, zaman ve maddi olarak kayıplar önlenebilir” dedi.

ALERJİK RİNİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Alerjik rinit belirtileri; hapşırma, gözlerde, burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve bazen baş ağrısı olarak sıralanıyor. Bazı hastalarda işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve öksürük görülebiliyor. Alerji yakınmaları bazı kişilerde bütün bir yıl boyunca sürerken, bazılarında belli mevsimlerde artış gösteriyor.

Mevsimsel alerjik rinit ya da bahar nezlesi olan kişilerin yakınmaları ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkıyor. En sık neden olan alerjenler; çim, ağaç ve yabani ot polenleri. Yıl boyu alerjik rinit yakınması olanlarda ev tozu akarı, küf mantarları ve hayvan tüyleri en sık rastlanılan alerjenler. Diğer taraftan hava kirliliğinin alerji yakınmalarını arttırdığını gösteren çalışmalar da bulunuyor. Bu konuda İstanbul’da yapılan bir araştırmada, hava kirliliği olan bölgelerde alerji yakınmalarının daha fazla olduğu tespit ediliyor.

ALERJİK RİNİT’TEN KORUNMAK İÇİN:

-Klimalardaki filtreleri her ay değiştirin

-Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun

-Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın

-Evinizde tüylü hayvan beslemeyin

-Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın.

-Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin

A.A

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Psychological Science ‘da yayımlanan yeni bir çalışma; başkalarının zihinsel durumları hakkında akıl yürütebilmeyi öğrenen çocukların bir ödülü kazanm
  • Randevu Al