HER 10 REÇETEDEN BİRİ HATALI

HER 10 REÇETEDEN BİRİ HATALI
Paylaş:

AFP

Hastanelerde yazılan her 10 reçeteden birinin hastalara zarar verebilecek hatalar içerdiği ortaya çıktı. İşte detaylar.

Daily Telegraph'taki habere göre, Genel Tıp Konseyi'nin sponsorluğundaki araştırmaya göre, hatalar gerekli ilacı yazmayı unutmak, yanlış doz vermek, hastanın alerjilerini dikkate almamak, okunaksız yazmak gibi hataları kapsıyor.

Araştırma çerçevesinde İngiltere'deki 19 hastanede yazılmış 124 bin 260 reçete eczacılar tarafından incelendi ve 11 bin 77 hata tespit edildi. Eczacıların tespit edemedikleri hataların sayısının bilinmediği, bu nedenle saptanan hataların "asgari" olduğu belirtildi.

Hatalarıyla ilgili doktorlarla yapılan görüşmelerde, bazı doktorlar hatalarını kabul ederek bunları eczacıların düzeltmesini beklediklerini söylediler.

Araştırmada, hatalı reçetelerin yaklaşık yüzde ikisinde ölümcül hatalar bulunduğu tespit edildi. Her 20 hatadan birinin ciddi olduğu, çünkü bunlarda dozun ya çok düşük ya da zehirleyici etkisi olacak kadar yüksek yazıldığı, reçetelerin yarısından fazlasında ise gerekli ilaç verilmeden hastanın gönderildiği belirlendi.

Manchester Üniversitesinden bir ekibin yaptığı araştırmada, sonuç olarak yanlış yazılan reçeteler yüzünden hastalara ciddi zarar gelmediği, bunun sebebinin de muhtemelen eczacıların ilaçlar verilmeden önce reçeteleri kontrol etmeleri olduğu belirtildi.

Genel Tıp Konseyi başkanı ve Notthingham Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Peter Rubin, yeni mezun doktorların reçetelerinin yüzde 8,4'ünde hata yaptıklarını, ikinci meslek yıllarındaki doktorlarınsa her 10 reçeteden birinde hata yaptıklarını söyledi.