Her 10 çocuktan biri depresyonda

Her 10 çocuktan biri depresyonda. Çocuklar ve gençlerde depresyon artıyor.

Her 10 çocuktan biri depresyonda

 Her 10 çocuk veya ergenden birine ruhsal hastalık tanısı konuyor.Gençlerde en sık görülen ruhsal hastalık anksiyete bozukluğu (kızlarda yüzde 20, erkeklerde yüzde 10) ardından depresif bozukluk, alkol ve madde kullanım bozukluğu geliyor. Öte yandan gençlerde depresyon korkutucu bir hızla artıyor.

Major depresyon görülme sıklığı çocuklukta yüzde 1.7 iken ergenlik öncesi yüzde 3’e, ergenlikle birlikte yüzde 5’e yükseliyor.

İNTİHAR DA ARTIYOR

Üsküdar Üniversitesi Bağımlılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz’ın verdiği bilgiye göre, gençlerde depresyon korkutucu bir hızla artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre ise depresyon, 10-19 yaşlarındaki çocuk ve gençlerde hastalıklara sebep olan ve fiziksel yetileri kısıtlayan en önemli etken.

Çocukluk veya ergenlik döneminde yaşanan depresyon, maruz kalınan bazı etkenlerin gençlerin ruhsal sağlığını etkilediğini belirten Dilbaz, şunları söyledi: “Gençler günlerinin çoğunu internette geçiriyor. Savaş, siber suçlar, siber zorbalık gibi negatif bilgilere ve durumlara maruz kalıyor. Şiddet içeren video oyunları oynuyorlar. İntihar ve madde bağımlılığı sayıları giderek artıyor. Ciddi boyutta zihinsel hastalıkların ortaya çıkabileceği yaştalar ama zihin sağlığı konusunda çok az bilgileri var.”

TEKRARLAMA OLASILIĞI FAZLA

Depresyon çocuğun ve ergenin kendini aşırı derecede üzgün, mutsuz, umutsuz ve değersiz hissetme durumu. Yetişkinlerden farklı olarak ergenlerde yüksek oranda suçluluk duyguları, intihar girişimi var. Davranış bozukluğu ve dikkat eksikliği olan çocuklarda daha sık görülüyor. Dilbaz, “Araştırmalar gençlerde depresyonun korkutucu bir hızla arttığını gösteriyor. Gençlik döneminde ortaya çıkan depresyonlarda tanı konmadığı ve tedavi edilmediği zaman birçok başka sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu hastalarda okul başarısı düşüyor, madde kullanma sıklığı ve en önemlisi de intihar riski artıyor. Ayrıca araştırmalar genç yaşlarda ortaya çıkan depresyonun tekrarlama olasılığının ileri yaşlarda başlayan depresyonlara göre fazla olduğunu gösteriyor. Bütün bu nedenlerden dolayı gençlerde depresyonun tanınması ve tedavi edilmesi çok önemli” diyor.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Tatilin ardından yeniden mesaiye başlayanlar, adaptasyon güçlüğü çekebiliyor. Tatil dönüşü kendinizi keyifsiz, yorgun, bitkin hissediyor, uykusuzluk v
  • Tablete alışan çocuklar okula başlayınca kalem tutamıyor mu?
  • Depresyon vücudunuzun yanı sıra zihninizi de etkileyebilir. Depresyonda olanlarda fazla veya az uykuda kalma sık görülen bir sorundur. Bu oran daha ço
  • Antidepresanlar duygudurum bozukluklarında, majör depresif bozukluk tek epizot ve majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında kullanılıyor. A
  • Çocukluktaki depresyon ergenlikte ağırlaşabiliyor. Çocukluk depresyonu nasıl anlaşılır?
  • Depresyon nedir? Nasıl atlatılır, neler yapmalı. Kimler depresyona yakalanır. Uzm.Psk. Aynur Sayım anlatıyor:
  • Randevu Al