HEMŞİRELER DE ŞİDDET GÖRÜYOR

HEMŞİRELER DE ŞİDDET GÖRÜYOR
Paylaş:

DHA

Hemşireler sorunlarının çözülmesini bekliyor. Hemşirelerin de  sözlü ve fiziksel şiddete uğradıklarını biliyor muydunuz?


TÜRK Sağlık-Sen Kırıkkale Şubesi Başkanı Şuayip Keskin, Türkiye'de hemşire sorunlarının çözülmesi için gereken adımların atılmaması nedeniyle bu yıl tepki olarak Hemşireler Haftası'nı kutlamayacaklarını açıkladı. Keskin, sorunlar yumaağından hemşirelerin kurtarılmasını beklediklerini belirtirken, sözlü ve fiziksel şiddete uğradıklarını söyledi.

‘Hemşireler Haftası' nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyan Türk Sağlık-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Şuayip Keskin, 20 kadar hemşireye karanfil verdi. Keskin, hastane ve sağlık ocaklarında en fazla sözlü ve fiziksel şiddete uğrayan görevlilerin hemşireler olduğunu anlatarak şöyle dedi:

“Şiddetin rutin hale geldiği sağlıktan fazla mağduriyeti yaşayan hemşirelerdir. Yapılan bazı araştırmalarda hemşirelerin şiddete maruz kalma oranı yüzde 98'lere çıkması, durumun vahametini göstermeye yeterlidir. Ne zaman önlem alınacağını merakla bekliyoruz. Kamuda görev yapan bir hemşiremiz 3.5 yılını nöbet tutarak geçirmektedir. Sağlık Bakanlığı'nda 73 bin, üniversite hastanelerinde 15 bin, özel sektörde ise 16 bin olmak üzere toplam 104 bin hemşiremiz ülkemizde görev yapmakta. 1 hemşireye 692 kişi düşmektedir. Vekil ebe-hemşirelik gibi istihdam modelleri ile kamuda ortalama 800 TL ücretle zor şartlarda çalışmaktadırlar. Bu duruma tepki gösteriyoruz. Türkiye'de bir sözleşmeli memur dramı yaşanmaktadır. Hemşirelerimiz sözleşmeli istidamın kurbanı olarak eş, çocuklarından ayrı yaşamak zorunda bırakılmışlardır. Kahramanmaraş'da evinden 63 kilometre uzakta görev yapan sözleşmeli hemşire, annelerini haftada 1 gün görmeye dayanamayan çocukların Cumhurbaşkanına mektup yazması hafızalarımızdadır. Ailesi, eşinden 600 kilometre uzakta görev yapanların yaşadıkları mağduriyeti anlatacak kelime yoktur.”

Hemşirelerin içinde bulunduğu sorunların çözülmediğini belirten Başkan Keskin, açıklamasının devamında, “Hemşire arkadaşlarımızın tüm bu sorunları varken kutlama yapılması anlamsızdır. İktidara, hemşirelerin sorunlarını çözmesi için çağrı yapıyoruz. Yılın hemşiresini seçmelerini değil, yıllardır biriken sorunları çözmelerini talep ediyoruz. Bu, aynı zamanda tüm hemşirelerimizin beklentisidir. Artık sorunlar tahammül sınırlarını aşmıştır. Hemşirelerimizin sesine kulak verilmelidir” diye konuştu. Hemşireler başkanlarının açıkladığı kutlamama kararına protesto amacıyla katıldıklarını söyledi.