HEAVY METALCİLER DİKKAT!

HEAVY METALCİLER DİKKAT!
Paylaş:

HEAVY METALCİLER DİKKAT!KAYNAK: REUTERS

Kafa sallamak, kafa ve boyun sakatlanmalarına neden olurken, beyine de zarar verebileceği açıklandı.

Avustralyalı araştırmacılar, hard rock ve heavy metal tarzı müzik tutkunlarının konserlerde geleneksel biçimde yaptıkları "kafa sallamanın" kafa ve boyun sakatlığı riskini artırdığı tespit etti.

Avustralya'nın New South Wales Üniversitesinden doktorlar, kafa sallamanın neden olduğu sakatlanma riskini ve sakatlıktan korunmanın olası yöntemlerini analiz etti.

Kafa sallamanın, vücudun üst kısmının yukarı aşağı, yanlara ve dairesel sallanma biçiminde hareketlerden oluştuğunu belirten araştırmacılar, düşük tempolu şarkılarda bile kafa sallamanın, boynun tutulmasına neden olabileceğini ve boyunluk takılmasını zorunlu kılabileceğini tespit ettiklerini kaydetti. Uzmanlar ayrıca çok sık yapılan bu hareketlerin beyne de zarar verebilme ihtimalinin olduğunu açıkladı.

Motörhead, Skid Row gibi gruplar ve Ozzy Osbourne gibi şarkıcıların konserlerinde kafa sallayanları analiz eden araştırmacılar, en yaygın kafa sallama tekniğinin yukarı-aşağı olduğunu gözlemledi.

Dakikada 130 vuruşlu bir şarkıda kafa sallamanın boyun sakatlanması riskini artırdığını, ancak ortalama bir kafa sallama parçasının dakikada 146 vuruş olduğuna işaret eden Avustralyalı doktorlar, eğer kafa ile boyun 75 dereceden fazla açıyla hareket ediyorsa bu tempoda kafa sallamanın başağrısı ve baş dönmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmada elde edilen bulgular, British Medical Journal'da yayımlandı.

Kafa sallamanın ilk kez 1968 yılında ünlü İngiliz rock grubu Led Zeppelin'in bir konserinde yapıldığı tahmin ediliyor.