Hayatı Tehdit Eden Alerji Tetikleyicileri

Hayatı Tehdit Eden Alerji Tetikleyicileri nelerdir? Yediğiniz şeylerden hangileri alerjiyi tetikler.

Hayatı Tehdit Eden Alerji Tetikleyicileri
Paylaş:

Fıstık Tehlikeli Olabilir

Yer fıstığı, gıdaya bağlı alerji ölümünün en yaygın nedenlerinden biridir. Anafilaksiyi tetikleyebilirler ve hemen tedavi edilmezse ölümcül olabilecek bir reaksiyon. Semptomlar genellikle maruz kaldıktan sonra başlar. Ancak saniyeler içinde başlayabilir veya gelişmeleri saatler sürebilir. Şişme, kurdeşen, nefes darlığı, hızlı nabız veya baş dönmesi ilk belirtisinde acil servisi arayın.

Kabuklu Deniz Hayvanları, Balık, Anafilaksi

Karides, ıstakoz ve yengeç gibi kabuklu deniz hayvanları bazı insanlar için alerji tetikleyicidir. Kabuklu deniz ürünleri ve balık alerjileri o kadar ciddi olabilir ki, sadece pişirme buharları bile alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bir reaksiyon kötüleştikçe, dokular şişer, solunum yollarını tıkar ve insanlar ölümcül kalp ve dolaşım problemlerine sahip olabilirler.

Susam, Ağaç Fındık, Soya

Küçük susam tohumu anafilaktik alerjik reaksiyona neden olabilir. Mercimek, bezelye, soya fasulyesi ve diğer fasulye gibi baklagiller de reaksiyonlara neden olabilir. Kaju fıstığı , ceviz ve  fındık da bazı yetişkinler için sorun yaratma eğilimindedir.

Gizli Alerjiler: Süt, Buğday ve Yumurta

Yer fıstığına ek olarak, çocukların genellikle buğday, süt ve yumurtalara alerjisi vardır.   

En yaygın sekiz alerjenik gıda

- Süt,
- Yumurta
- Balık
- Kabuklu deniz ürünleri
- Ağaç fıstığı
- Yer fıstığı
- Soya
- Buğday

WEBMD / Zeynep GüçlücanBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: