Havaalanında güvenlik 5-10 yıla nasıl değişecek?

Havaalanında güvenlik 5-10 yıla nasıl değişecek?

Yeni teknoloji sayesinde havaalanlarında güvenlik kontrolleri çok daha hızlı ve etkili hale gelecek.

Düşünün ki uçağınıza binmek için havaalanına gitmişsiniz. Bavulunuzu teslim ettikten sonra güvenlik kontrolü için sıra beklemeden ileri teknoloji yüz okuma cihazlarından geçiyorsunuz. Burada el çantanız da taranıyor. Daha fazla işlem yapılması gereken şüpheli yolcular için yetkililer uyarılıyor. Fakat yolcuların çoğu kısa sürede güvenlik kontrolünden geçmiş oluyor.

Böyle bir gelecek uzak görünmüyor. Havaalanı güvenlik önlemleri 1980'lerden bu yana pek değişime uğramadı. Fakat ABD İç Güvenlik Bakanlığı yüz tanıma ve biyometrik tarama teknolojisi ile şüpheli yolcuların ülkeye girmesini engellemeye çalışıyor.

Güvenlik kontrollerini kısa sürede aşıp doğrudan uçak biniş noktasına ulaşmak önümüzdeki 5-10 yıl içinde mümkün olabilir.

Havaalanı güvenlik noktalarında güvenlik tedbirleri ile hızlı akış arasında iyi bir denge kurmak gerekir. Buradaki cihazların gerçek tehdit ile yanlış alarmı birbirinden net bir şekilde ayırması da önemli. Örneğin balın moleküler yapısı sıvı patlayıcılara benzeyebilir. Bunları ayıracak cihazların yapımı konusunda üreticiler önemli değişikliklere gidiyor.

Ufukta görülen değişikliklerden biri şu: Çantaları tarayan eski röntgen aygıtlarının yerine çok daha ileri teknoloji kullanan bilgisayarlı tomografi tarayıcıları gelebilir. Böylece bagajlar kesintisiz olarak taranabilir.

Bu teknoloji büyük bagajlar için zaten kullanılıyor. Birçok firma bu cihazları küçülterek yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Böylece yolcuların diz üstü bilgisayarları veya şeffaf poşetlere koymaları gereken sıvı içeren malzemeleri güvenlik kontrolü için çantalarından çıkarmaları gerekmeyecek.

ABD Ulaşım Güvenlik İdaresi (TSA) bu yeni teknolojinin hızla resmi onay alıp ortak uygulamaya sokulması için diğer ülkelerle temaslarını sürdürüyor.

Avrupa ve İsrail diğer bölgelere göre yeni teknolojiyi daha çabuk geliştirip kabul ediyor.

BBCEtiketler: havalanları havalanında güvenlik güvenlik önlemleri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Serebral Palsi belirtileri nelerdir?
  09 Nisan 2019, 09:41
 • Zenginlik soydan mı geliyor?
  04 Nisan 2019, 11:12
 • Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?
  04 Nisan 2019, 11:07
 • Gelecekte yaşam süreleri artacak mı?
  04 Nisan 2019, 09:25