HASTALIĞINIZ MS OLMAYABİLİR

HASTALIĞINIZ MS OLMAYABİLİR
Paylaş:

A.A

Kendini, MS (multipl skleroz), romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenler dikkat! Tekrar doktora başvurun.


Ankara Üniversitesi (AÜ) Fen  Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Barbaros Çetin, Türkiye'de  yüzlerce kişinin kene ısırmasıyla bulaşan lyme hastası olduğunu, ancak bunların  birçoğunun hastalığını bilmediğini savunarak, “Kendini, MS (multipl skleroz),  romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenlerin bazıları lyme olabilir” dedi.

Çetin, ABD'deki Lyme kasabasında  1975  yılında üniversite gençliğinde eklem ağrıları, görme bozukluğu, iştahsızlık gibi  belirtiler ortaya çıktığını, yapılan araştırmada “lyme” adı verilen hastalığa  neden olan bakterinin keneler aracılığıyla insanlara geçtiğinin belirlendiğini  söyledi.

Hastalığa, “Ixodes Ricinus” adlı kene türünün neden olduğunu ifade eden  Çetin, Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 117 ülkede lyme hastası olduğunu, 63 ülkede lymenin endemik olarak bulunduğunu,  hastalığın artık dünyadan silinmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Türkiye'de şu ana kadar 22 ilde lyme vakası saptandığını dile getiren  Çetin, “Bu hastalığa neden olan bakteri o kadar tehlikeli ki genetik olarak  diğerlerinden 50 kat daha kuvvetli. Hücrenin içine girip kendini gizliyor.  Doktorlar bu hastalığın belirtileriyle gelen hastalara iyi tetkik yapmadıkları  takdirde 'hastalık hastası' olduklarını söyleyebiliyor. Çünkü bu bakteriyi ortaya  çıkarmak oldukça güç. Bakteri o kadar tehlikeli ve iyi kamufle oluyor ki tespiti  için birçok test yaptırmak gerekebiliyor” diye konuştu.
       
“LYME ÖLDÜRMÜYOR, SÜRÜNDÜRÜYOR”
        
Lymenin, bütün vücudu sarabilen bir hastalık olduğuna dikkati çeken  Çetin, “Keneden geçerek lymeyi yapan bakteri, zaman içerisinde bütün organlara  yayılıp yerleşebiliyor. Uzun yıllar kendisini saklayabiliyor, ardından da aktif  hale geçebiliyor. Bulunduğu organı bir anda felç edebiliyor. Yani sizi  öldürmüyor, süründürüyor” dedi.

Türkiye'de sayısı 10 binlerle ifade edilen MS (multipl skleroz) hastası  bulunduğuna dikkati çeken Çetin, şöyle devam etti:

“MS hastalığı vücudun bağışıklık sistemiyle alakalı. İnsanlar hayatları  boyunca kendilerini yarım insan gibi hissediyorlar. Lyme bakterisinin de  bağışıklık sistemine karşı korkunç bir gücü var. Bağışıklığı korkunç bir baskı  altında tutuyor. Siz kendinizi halsiz zannediyorsunuz. Psikolojiniz bozuk  geziyorsunuz. Konuşma güçlüğü, görme problemleri yaşıyorsunuz. Hareketleriniz  kısıtlanıyor. Bazen bir bacağınızda bakteri çoğaldığında kendinizi sakat  hissediyorsunuz. Ondan sonra aylarca yatalak olabiliyorsunuz. Ta ki o hastalığı  teşhis edip tedavi başlayana kadar. O yüzden MS'e çok benziyor.”

Türkiye'de yüzlerce insanın, kene ısırmasının ardından bulaşan Lyme  hastası olduğunu, ancak bunların birçoğunun hastalığını bilmediğini savunan  Çetin, “Kendini, MS, romatizma hastası, felç geçirmiş zannedenlerin bazıları  lyme olabilir. ABD'de son yapılan bir araştırmaya göre MS hastalarının yüzde  30'unun aslında MS değil lyme olduğu ispatlandı” diye konuştu.

Özellikle MS sanılıp ona göre tedavi edilmeye çalışılanlarla lyme  hastalarının farklı yöntemlerle tedavi edilmesinin önemini vurgulayan Çetin,  “İki hastalığın tedavi yöntemleri çok farklı. Lymede çok geliştirilmiş 2 çeşit  antibiyotik kullanılıyor ve tedavi olasılığı da yüksek” dedi.

SAğlık Bakanlığının lymenin teşhisi konusunda laboratuvarlar kurması  gerektiğini savunan Çetin, “Hıfzıssıhhada lyme testi yapılan bir laboratuvar ile  bir iki özel hastane var ama özellikle devletin bu işe el atması, en azından  büyük şehirlerde bu konuyla ilgili laboratuvarlar kurması gerekiyor” diye  konuştu.