‘Hasta hekimine güvenmeli’

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli.

‘Hasta hekimine güvenmeli’

Hasta ile hekim arasında güven ilişkisinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hasta ile aramıza duvar örmek değil, köprü kurmaktır” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsü Derneği Genel Merkezi ve PED Avrupa Şubesi tarafından düzenlenen 2017-2018 Beyoğlu Psikoterapi Söyleşilerine katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Klinik tedavi başarısında psikoterapötik faktörler”  başlıklı konferansına meslek profesyonellerinin ilgisi oldukça yoğun oldu.

TERAPÖTİK ORTAM, DIŞARIDAKİ ORTAMIN BİR TEMSİLİDİR

Her eylemin ve karşılaştırmanın terapötik ortam olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Terapötik ortam, dışarıdaki ortamın temsilidir” diyerek teröpatik ortamın 7 temel varsayımını örneklendirerek açıkladı.

Hipokrat’ın “önce zarar verme!” ilkesine de değinen Tarhan hastaya zarar vermenin türlerinden birisinin de hastayı tedavisiz bırakmak olduğunu söyledi.

AMAÇ DUVAR ÖRMEK DEĞİL, KÖPRÜ KURMAKTIR

Teröpatik ilişkinin en önemli birleşeninin güven olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hastaya duvar örmek değil köprü kurmaktır” dedi.

Hasta ile önce bağ kurmak, sonra açık uçlu sorular sorarak hastayı konuşmaya teşvik etmenin önemine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilk seansta kişisel değil genel sorular sorarak hastanın gevşemesini sağlamanın gerektiğini vurguladı.

DUYGUSAL LİDERLİK ÖNEMLİ

Hastayı yadırgamamak gerektiğini, terapötik ilişkilerin ümit aşılama, saygı, empati, evrensellik aşamalarına da değinen Tarhan, teröpatik ilişkilerde komut liderliktense duygusal liderliğin önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sırasıyla hastanın mahremiyet duygusu, sınırların korunması, takım çalışmasının önemi, tedavi ilişkisi evreleri, mesleki düşünce bozuklukları, hastada teröpadik liderlik biçimleri ve tedavi takibinin önemini de anlattı.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a program sonunda onur belgesi takdim edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Yalnızlık Sempozyumu, bu yıl “Aile ve Yalnızlık” ana temasıyla gerçekleştiriliyor.
  • Üsküdar Üniversitesi Haydi Tut Elimi Derneği ve dünyadaki tüm çocukları kapsayacak şekilde projeler geliştiren ve problemlerine çözüm aramak amacıyla
  • Gençlik ve Spor Bakanlığı desteğiyle, Üsküdar Üniversitesi bünyesinde 2010 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Haydi Tut Elimi Derneği ve Amasya
  • Üsküdar Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı açılışı, düzenlenen bir törenle gerçekleştirildi. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Ta
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Hastanesi bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen EEG and Clinical Neuroscience Society (ECNS) kongresine katıldı.
  • Dünyanın 10 ülkesinden ve özerk bölgesinden Türk dilleri konuşan gönüllüler, 21-23 Ekim 2022 tarihinde Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleşen Wikidata İ
  • Randevu Al