‘Hasta hekimine güvenmeli’

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: Hasta-hekim ilişkisinde güven önemli.

‘Hasta hekimine güvenmeli’

Hasta ile hekim arasında güven ilişkisinin önemine işaret eden Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hasta ile aramıza duvar örmek değil, köprü kurmaktır” diye konuştu.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Psikoterapi Enstitüsü Derneği Genel Merkezi ve PED Avrupa Şubesi tarafından düzenlenen 2017-2018 Beyoğlu Psikoterapi Söyleşilerine katıldı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Klinik tedavi başarısında psikoterapötik faktörler”  başlıklı konferansına meslek profesyonellerinin ilgisi oldukça yoğun oldu.

TERAPÖTİK ORTAM, DIŞARIDAKİ ORTAMIN BİR TEMSİLİDİR

Her eylemin ve karşılaştırmanın terapötik ortam olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Terapötik ortam, dışarıdaki ortamın temsilidir” diyerek teröpatik ortamın 7 temel varsayımını örneklendirerek açıkladı.

Hipokrat’ın “önce zarar verme!” ilkesine de değinen Tarhan hastaya zarar vermenin türlerinden birisinin de hastayı tedavisiz bırakmak olduğunu söyledi.

AMAÇ DUVAR ÖRMEK DEĞİL, KÖPRÜ KURMAKTIR

Teröpatik ilişkinin en önemli birleşeninin güven olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Güven olmazsa o hastayla teröpatik ilişki kurmak mümkün değildir. Amacımız hastaya duvar örmek değil köprü kurmaktır” dedi.

Hasta ile önce bağ kurmak, sonra açık uçlu sorular sorarak hastayı konuşmaya teşvik etmenin önemine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, ilk seansta kişisel değil genel sorular sorarak hastanın gevşemesini sağlamanın gerektiğini vurguladı.

DUYGUSAL LİDERLİK ÖNEMLİ

Hastayı yadırgamamak gerektiğini, terapötik ilişkilerin ümit aşılama, saygı, empati, evrensellik aşamalarına da değinen Tarhan, teröpatik ilişkilerde komut liderliktense duygusal liderliğin önemli olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sırasıyla hastanın mahremiyet duygusu, sınırların korunması, takım çalışmasının önemi, tedavi ilişkisi evreleri, mesleki düşünce bozuklukları, hastada teröpadik liderlik biçimleri ve tedavi takibinin önemini de anlattı.

Katılımcıların sorularını da cevaplayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a program sonunda onur belgesi takdim edildi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al