Hassas konuşmaları nasıl yönetmeli?

Hassas veya siyasi olarak aynı fikirde olmadığınızda konuşmaları nasıl yönetmeli? İşte sizlere hassas konular hakkındaki konuşmaları daha olumlu bir yöne yönlendirmek için faydalı ipuçları

Hassas konuşmaları nasıl yönetmeli?

Politika, ırkçılık, din, silah kontrolü veya kürtaj gibi hassas konuları çevreleyen sert konuşmalarda gezinmek, ister arkadaşlarla, tanıdıklar, iş arkadaşları, aile ve hatta bir eşle olsun, herhangi bir ilişkide gerginliğe neden olabilir. Önem verdiğiniz kişilerden farklı ideolojilere veya inançlara sahip olduğunuzu bilmek veya keşfetmek, özellikle bu konular hakkında sohbet ediyorsanız rahatsız edici olabilir.

Kasım 2020'de yapılan bir APA Anketine göre, yetişkinlerin %40'ı siyasi iklimin kendileri ve aile üyeleri arasında gerginliğe neden olduğunu söylüyor. Sağlıklı sohbetler yapmak önemlidir, ancak aynı zamanda tartışmanın ne zaman tırmandığını ve verimsiz hale geldiğini de dikkate almak önemlidir.

İşte konuşmayı daha olumlu bir yöne yönlendirmek için bazı yararlı ipuçları:

KABUL ETTİĞİNİZ ALANLARI BULUN

Biriyle aynı fikirde olmayabilirsiniz, ancak güçlü tepki vermek yerine, diğer kişiyi onlar için neyin önemli olduğu konusunda aktif olarak dinleyin. Örneğin, silah kontrolü hakkında farklı fikirleriniz olabilir, ancak çocuklarınızı güvende ve sağlıklı tutmak için aynı endişeyi paylaşıyorsunuz. Paylaşılan bakış açılarını tartışarak, anlaşmazlık alanlarının daha az yoğun hissedileceğini ve stresinizin azalabileceğini görebilirsiniz.

AÇIK VE NAZİK OLUN

Sohbet ederken, kutuplaştırıcı dil ve kişisel saldırılardan kaçının. Kiminle sohbet ettiğinizi unutmayın. Bir aile üyesi veya sizin için önemli biri olabilir. Etkili iletişim. Sabahın erken saatlerinde veya önemli bir olaydan hemen önce hassas konularda konuşmaktan kaçının. Sözlerinize ve tonunuza dikkat etmeye çalışın ve gelecekte ilişkiyi olumsuz etkileme potansiyeline sahip olabileceğinden, konuşmanın düşmanca veya kavgacı olmasına izin vermeyin.

GERİLİM YÜKSELDİĞİNDE SAKİN OLUN

Bir konuşmadan önce nasıl tepki vereceğinize hazırlanmak, öz farkındalığınızı artıracak ve gerilimi azaltmak istiyorsanız size daha fazla seçenek sunabilir. Ateşli bir konuşmada hızlı tepki veriyorsanız, bir adım geri atıp kendinize sakin olmanızı hatırlatmanız faydalı olabilir. Kendinizi yorgun hissettiğinizde derin nefes almayı deneyin veya kibarca konuşmanın konusunu değiştirin. Duygularınızı yalnızca siz kontrol edebilirsiniz ve bunların farkında olmak, başkalarıyla olan gerilimi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

KONUŞMA HEDEFLERİNİZ OLSUN

Başkalarıyla iletişim kurmak söz konusu olduğunda hedeflerinizi anlamak, verimli konuşmalar yapmanıza yardımcı olabilir. Görüşme sağlık gibi hassas bir konuda olsun ya da olmasın, görüşmeden ne elde etmeyi umduğunuzu belirlemek önemlidir. Bu kişinin fikrini değiştirmek mi yoksa sadece onun bakış açısını duymak ve daha iyi anlamak mı istiyorsunuz? Başkalarıyla iletişim kurarken kolay, ulaşılabilir hedefler belirlemek, bir konuşmadaki gerilimi azaltmaya yardımcı olacaktır.

DİĞER KİŞİNİN FİKRİNİ DEĞİŞTİREMEYECEĞİNİZİ KABUL EDİN

Konuşurken, diğer kişinin sizin fikirlerinizi veya açıklamalarınızı kabul etmeyebileceğini fark edebilirsiniz. Özellikle hassas konularda sohbet etmek her zaman kolay olmayacaktır. Onların bakış açılarını değiştiremeyebileceğinizi kabul edin. Sohbeti, görüşlerinizi paylaşmak için bir fırsat olarak kullanın, kimseyi sizin görüşünüzün en iyisi olduğuna ikna etmek için değil.

Önemsediğin biriyle aynı fikirde olmaman sorun değil. Her zaman herkesle aynı fikirde olmayacağınızı hatırlamak önemlidir. Katılmamayı kabul etmek sorun değil. Kişisel görüşleriniz ve inançlarınız sizi benzersiz kılar. Sevdiğiniz birinin veya arkadaşınızın sizden farklı ideolojilere sahip olabileceğini kabul etmek zor olabilir, ancak onların bakış açılarını anlamak sağlıklı ilişkilere katkıda bulunmaya yardımcı olacaktır.

KONUŞMAYI NE ZAMAN BİTİRECEĞİNİZİ BİLİN

Görüşme bir sonuca varmadıysa, tartışmayı barışçıl bir şekilde bitirmek için uygun bir zaman bulmak isteyebilirsiniz. Sohbetin konusunu değiştirmek veya başka bir aktivite önermek, ancak diğer kişiyle olan ilişkinizi sürdürmeyi güçlendirmek olabilir. Bir anlaşma olmamasına rağmen, birlikte hoşlandığınız etkinliklere katılmaya devam edin.

PROAKTİF OLUN

Tatiller gibi aile toplantılarında potansiyel olarak zor olabilecek konuşmalardan endişe ediyorsanız, bu etkinliklerin insanları ayırmakla değil bir araya getirmekle ilgili olduğunu unutmayın. Güzel anılara ve sizin ve ailenizin ortak noktalarına odaklanın. Ailece oyun oynamak veya eski fotoğraf albümlerine bakmak gibi eğlenceyi ve kahkahayı teşvik eden aktiviteler planlayın.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • İnsanın dünyaya geldiği andan itibaren öğrenme sürecinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Öğrenmek yeni durumlara uyum sağlama becerisidir.
  • Randevu Al