Harekâtı çocuğa nasıl anlatalım?

Zeytin Dalı Harekâtı’nda 3. günü geride bırakırken, harekâtın toplum üzerindeki psikolojik etkileri nasıl? Harekâtı çocuğa nasıl anlatalım?

Harekâtı çocuğa nasıl anlatalım?

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist Prof. Dr. Tarhan, "Anne babalar soğukkanlılıklarını koruyarak çocuğu rahatlatmalı" dedi.

Özellikle çocukların olumsuz etkilenmemesi için ailelerin tutumlarına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Çocuklar tepki verirken ailelerin olayları nasıl karşıladığına bakar. Aile bu konuda soğukkanlı ve harekât ilgili yapıcı bir davranış içerisinde olurlarsa çocuklar çok fazla etkilenmez. Ama ailelerin tutumları protesto şeklinde olursa, çocuk daha fazla travmaya maruz kalır. Aile üyelerinin çocukların yanında harekâtla ilgili ileri geri konuşmamaları gerekir. Lüzumsuz savaş algısıyla çocuk olumsuz etkilenir” dedi.

HİSLERİNİZLE DEĞİL MANTIĞINIZLA

Aile üyelerinin savaşla ilgili endişeleri olsa bile bunu çocukların yanında dile getirmemeleri gerektiğini anlatan Prof. Dr. Tarhan “Gelecekle ilgili endişelerimiz olabilir, bunu çocuğun yanında bütünü görmeden sadece tek bakış açısıyla konuşursanız çocuk daha çok korkuya kapılır. Yakınları harekâta katılanların, çocuğun ruh hâli etkileniyor mu şeklinde düşünerek konuşmaları gerekiyor. Düşünmeden, mantığıyla değil hisleriyle geçen konuşmalar çocukları olumsuz etkiler” diye konuştu.

TELEVİZYONU KISITLAMAYIN

Böyle durumlarda ailelerin çocukları televizyondan uzaklaştırmaya çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan “Haber seyrettirmeme, televizyon seyrettirmeme de doğru değil. Bu da hayatın ve toplumun bir gerçeği. Çocukların da bu gerçekle belli bir oranda yüzleşmesi gerekir. Olayı yok saymak yerine olayı gerçekçi bir şekilde anlatıp, çocuğun bundan dersler çıkarmasını ve olayı anlamasını sağlamak daha iyidir. Olayı çocuğun ruhsal gelişimine kazanımına dönüştürmek tavsiye edilir” dedi.

TÜRKİYE GAZETESİ

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sevginin de dili var. Çok basit davranışlarla evliliğinizi kalıcı, mutlu ve daha huzurlu kılabilirsiniz. Rektör Tarhan sevgi dilinin sırlarını anlatıy
  • Enerjiyi düşüren davranışların başında karşı tarafı kırmamak için ‘hayır’ diyememenin geldiğini vurgulayan uzmanlar, kişisel algılamaların da olumsuz
  • Yapılan bir araştırmaya göre çalışanların en üretken olduğu zamanın pazartesi günü saat 10:01 olduğu ortaya çıktı.
  • Kendinizi mutlu edebilmeniz için bir köpek almanızı ya da uzak bir yerlere tatile gitmenizi önerebilirdik…
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Günlük yaşamda sıkça karşılaşılan batıl inançların, kişinin hayatının merkezinde yer alması ve yaşamını olumsuz etkilemesi halinde bunun Obsesif Kompu
  • Randevu Al