Gürültü yaşlıları rahatsız etmiyor

Yaşlıların gürültüden rahatsız olmadığı, özellikle 18-25 yaş grubundaki üniversite öğrencilerinin gürültüden en fazla etkilenen kesim olduğu ortaya çıktı.

Gürültü yaşlıları rahatsız etmiyor

Yaşlıların gürültüden rahatsız olmadığı, özellikle 18-25 yaş grubundaki üniversite öğrencilerinin gürültüden en fazla etkilenen kesim olduğu ortaya çıktı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi  (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü'nce insanların gürültüden  etkilenme düzeyleri ve etkilenmelerinin yaş, cinsiyet, eğitim ve meslekle  ilişkisinin araştırıldığı çalışmada, yaşlıların gürültüden rahatsız olmadığını, özellikle 18-25 yaş grubundaki üniversite öğrencilerinin  gürültüden en fazla etkilenen kesim olduğunu ortaya koydu. Araştırmayı yürüten OMÜ Mühendislik Fakültesi Harita Mühendisliği Öğretim  Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erdem Emin Maraş, çevresel  gürültünün giderek büyüyen ve ülkemizde bilinmeyen bir sağlık sorunu olduğunu  söyledi. Türkiye'de ilk defa il bazında yapılan çalışma ile Samsun il merkezinde  gürültü haritası oluşturduklarını ve çalışmada ilginç verilerin ortaya çıktığını  belirten Maraş, şunları kaydetti: “İnsanlar gerçekte tek bir gürültü kaynağına maruz kalmazlar. Genellikle  kent merkezlerinde yaşayanlar en fazla, karayolu trafik gürültüsüne maruz kalır.  Karayolu trafiğine ek olarak demiryolu, uçak gürültüsü ve endüstriyel  gürültülerden de etkilenirler. Ayrıca insan ve etkinliklerinden doğan, eğlence ve  ticari amaçlı gürültülerde mevcuttur. Son yıllarda karayolu taşıtlarındaki  çoğalma, ulaşım ve taşımacılık ihtiyacının artışı, karayolu gürültüsünün  artmasına neden olmuştur. Karayolu gürültüsü, insan sağlığını fizyolojik,  fiziksel, psikolojik açıdan etkileyerek iş ve eğitim hayatındaki performansı  olumsuz yönde etkilemektedir.”

TRAFİK GÜRÜLTÜSÜNDEN DOĞAN RAHATSIZLIKLARI “KOMŞU” GÜRÜLTÜSÜ TAKİP  EDİYOR

Maraş, Samsun'da yaşayanların gürültüden etkilenme düzeyleri ve  etkilenmenin yaş, cinsiyet, eğitim ve meslekle ilişkisinin araştırılması amacıyla  internet ortamında bağımsız 432 kişi üzerinde uygulanan anket sonuçlarını şöyle  değerlendirdi: “Web tabanlı bir anket çalışması yaptık. Ankete, işçi, memur, emekli,  çiftçi, serbest meslek, eğitimci, ev hanımı, işsiz, öğrenci ve diğer guruptakiler  katıldı. Ankete genel olarak 18-25 yaş aralığındaki insanların büyük ilgi  gösterdiğini fark ettik. En az katılımın ise 60 yaş ve üzeri grup gösterdi.  Ankete 321'i erkek toplam 432 kişi katıldı. Katılanların yüzde 85'inden  fazlasının üniversite mezunu olduğunu belirledik. Özellikle beş katılımcıdan  birinin yüksek lisans veya doktora mezunu olduğu dikkate alındığında özellikle  akademik çevrede anketin ilgi gördüğünü tespit ettik. Yapılan çalışmada en fazla  rahatsızlık yaratan gürültü kaynağı, yüzde 64.12 ile trafik gürültüsü oldu.  Trafik gürültüsünü ise yüzde 11.11 ile komşu gürültüsü takip etti. Komşu  gürültüsünün ileri derecede rahatsızlık verdiğini belirledik. Trafik  gürültüsünden en fazla etkilenen yaş grubu, 18-25 iken en az etkilenen 15-18 yaş grubu oldu. Ancak, 60 yaş ve  üzerindekilerin trafik gürültüsünden rahatsız olmadığını belirledik.”

“ŞEHİRLEŞMENİN OLDUĞU YERDE GÜRÜLTÜ FAZLA OLUYOR”

Samsun'da en fazla gürültüden rahatsız olunan zaman diliminin  07.00-19.00 arasındaki gündüz saatleri olarak belirlendiğini de açıklayan  Yrd. Doç. Dr. Maraş, Samsun'da gürültü düzeylerinin en fazla Atatürk Bulvarı çevresinde çok  yüksek değerlere ulaştığına işaret eden Maraş, “Özellikle İlkadım ilçesi  bölgesindeki gürültü seviyeleri oldukça yüksek değerlerde seyretmiştir. Atakum  ilçesinin iç bölümlerinde yolların seyrelmesi ve araç trafiğinin azalması  nedeniyle nispi olarak gözlenen gürültü düzeylerinde düşüşler görülmüştür. Bunda  bölgedeki binaların çok yüksek olmaması ve gürültünün arka bloklara rahat  ulaşmasının da rolü bulunmaktadır. Ayrıca yol sayısı az olsa da Canik ilçesinden  en yüksek emisyon değerine sahip yol hatları geçmektedir. Şehirleşmenin olduğu  yerde gürültü fazla oluyor” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yaşlanınca karakter değişir mi? Yaşlandıkça insanların karakterleri nasıl değişiyor?
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Süper yaşlılık mümkün! Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, son zamanlarda ortaya çıkan “süper yaşlılık” kavram
  • Geriatrik Populasyonda (Yaşlılarda) Psikiyatrik Hastalıklar... Depresyon yaygınlığı toplumda %5-8 iken 65 yaş üstündeki popülasyonda %10-15'tir. Bu or
  • Amerikan bilim adamları, ileri yaşta baba olan kişilerin çocuklarının daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı.
  • Yaşlılık psikolojisinin ilacı sosyalleşme. Yaşlılık psikolojisini, yalnızlık ve ölüm korkusu besliyor.
  • Randevu Al