Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı Neden Olur; Göğüs Ağrısı ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir. Göğüs ağrısı; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesine bağlı olarak görülebilir.

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Göğüs Ağrısı, sıklıkla karşılaşılan ve bazen önemsenmeyen göğüs ağrısı, vücudumuzun alarm verme biçimlerinden biridir. Göğüs ağrısı; akciğer problemleri, kalp hastalıkları, yemek borusu sorunları, stres, kist gibi hastalıkların ağrıyı tetiklemesine bağlı olarak görülebilir.

Göğüs ağrısı denildiğinde genellikle herkesin aklına ilk olarak kalp krizi geliyor ancak toplumdaki yaygın inanışın aksine, göğüs ağrılarının önemli bir kısmı kalpten kaynaklanmıyor.

Göğüs Ağrısının Nedenleri

- Panik atak
- Kalp damar hastalıkları
- Mide bağırsak sistemi hastalıkları
- Kas iskelet sistemi zedelenmeleri
- Akciğer hastalıkları
- Sindirim Sistemi ile İlgili Göğüs Ağrısı
- Kas iskelet sistemi zedelenmeleri

Göğüs Ağrısında Kalp damar hastalıkları

Kalp damar hastalarının kışın soğuk havalarda, özellikle hava kirliliğinin yoğun olduğu dönemlerde uzun süre dışarda kalmaları ve efor sarf etmeleri tehlikeli olabiliyor. Örneğin soğuk ve kirli hava nedeniyle koroner arterlerde (kalbe kan taşıyan ana damarlarda) spazm gelişebiliyor.  Spazm bu hastalarda göğüs ağrısı, efor sırasında göğüs ön duvarında baskı şeklinde ortaya çıkıyor ve nefes kesen bir özellik sergiliyor. Ağrı hasta dinlendiği zaman kısa süre içinde geçiyor. Ağrı eğer geçmiyor ve 30 dakika veya daha uzun sürüyorsa, kollara, çeneye veya sırta yayılım gösteriyorsa bu tablonun kalp krizinin habercisi olabilir. Bu durumda hastaların hareket etmekten kaçınarak ve zaman kaybetmeden yardım isteyerek en yakın hastaneye başvurmaları çok önemli.   

Sindirim Sistemi ile İlgili Göğüs Ağrısı

Sindirim sisteminde yer alan enfeksiyonlar ya da rahatsızlıklar nedeniyle göğüs ağrısı oluşabilir. Mide asidinin yemek borusuna kaçması sonucunda göğüs arkasında ağrılı bir yanma hissi oluşur. Özafagus ile ilgili rahatsızlıklarda yutma bozuklukları gözlenir. Yutkunma zorlaşır ve buna bağlı olarak göğüste ağrı meydana gelir. Safra kesesi ve pankreas rahatsızlığına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar göğüs ağrısı ile başlayarak karın ağrısına dönüşebilir.

Akciğer ile İlgili Göğüs Ağrısı

Akciğer hastalıklarının çoğu göğüste ağrı oluşmasına neden olur. Akciğere kan taşıyan kan damarında oluşan pıhtı diğer adı ile pulmoner emboli, damarı tıkayarak göğüs ağrısı oluşturur. Akciğer zarı iltihaplanması yanı plörezi, göğüs ağrısının yanında nefes darlığı ve öksürüğe de neden olur. Akciğer zarları arasına hava dolması sonucu oluşan pnömotoraks, ani bir göğüs ağrısı ile bağlar ve bu ağrı saatlerce sürebilir. Bir diğer akciğer rahatsızlığı olan pulmoner hipertansiyon da göğüs ağrısına neden olabilir.

Kas ve Kemik Dokusu ile İlgili Göğüs Ağrısı

Göğüs kafesinin kıkırdan ve kaburga kemiklerinde oluşan kostokondrit nedeniyle göğüs ağrısı oluşabilir. Kronik ağrılara yol açan fibromiyalji gibi kas hastalıkları ve kaburga yaralanmaları da göğüs ağrısına neden olabilir. Bunlara ek olarak hızlı kalp atışı, terleme, hızlı nefes alıp verme ve nefes darlığı belirtileri veren panik atak rahatsızlığı da göğüs ağrısı oluşturabilir.

Kas iskelet sistemi zedelenmeleri

Akciğer hastalıkları sonucu oluşan göğüs ağrılarının en sık görülme nedeninin, üst solunum yolları veya akciğer enfeksiyonları sonucu gelişen ve uzun süren öksürüklerin ardından oluşan myalji, bir başka deyişle kas ağrısı olduğunu söylüyor. Özellikle uzun süreli ve şiddetli öksürüklere bağlı olarak kas iskelet sisteminin hasar görmesi sonucu batıcı özelliğe sahip ve hareket etmekle artan göğüs ağrıları olabiliyor. Hatta bazen şiddetli öksürük nedeniyle bir veya birden çok kaburgada kırık gelişebiliyor. Kaburgada kırık, oturup kalkarken ve yatarken ciddi, batıcı karakterli göğüs ağrılarının oluşmasına yol açabiliyor. Bunun dışında ters bir hareket yapmak ve ağır kaldırmak gibi sebeplerle de kas ağrıları oluşabiliyor.

Akciğer hastalıklarında Göğüs Ağrısında

Göğüs ağrısı astımın ilk sinyali olabilir. Astımlı hastalarda, bazen öksürük ve nefes darlığı gibi belirtilerin yanında, bazen ise tek bulgu olarak, göğüs ön duvarında baskı şeklinde ağrı ortaya çıkabiliyor. Pulmoner hipertansiyon denilen akciğer damarları içindeki basınç artışının da ilk habercisi yine göğüs ağrısı olabiliyor. Ayrıca akciğer zarını ilgilendiren durumlarda, örneğin akciğer zarı iltihabı veya akciğer zarına yakın damar tıkanıklığında göğüs kafesinin yan taraflarında nefes alıp vermekle bıçak batar tarzda hissedilen ağrılar gelişebiliyor. Akciğer hastalıkları açısından bir diğer önemli durum da, sürekli olan ve sırtta, omuzda veya göğüs duvarı üzerinde sızı tarzında ya da zonklayıcı tarzda, özellikle gece hissedilen ağrılar. Bu tür ağrılar sigara içen ve 40 yaş üzeri kişilerde akciğer kanserinin ilk belirtisi olabiliyor.

Mide bağırsak sistemi hastalıklarında Göğüs Ağrısı

Mide bağırsak sistemi hastalıklarıyla ilişkili sorunlarda, özellikle de gastrit veya gastroözefajiyal reflü hastalığında; göğüs ön duvarında bazen yanma tarzında bazen de ayva yediğimizde gelişen yutakta takılma hissine benzer ağrılar görülebiliyor. Bu ağrılar mide asit içeriğinin yemek borusuna kaçması nedeniyle gelişiyor.

Panik atakda Göğüs Ağrısı

Panik atak ve benzeri durumlarda, hava açlığı şeklinde hissedilen nefes darlığı ve çarpıntıyla birlikte göğüs duvarının herhangi bir noktasında, bazen kalp hastalığı belirtilerini taklit edebilecek ağrılar oluşabiliyor. Psikolojik nedenle gelişen ağrıların kalp hastalığı sonucu ortaya çıkan ağrılardan farkı ise hastanın efor sırasında rahat olup ağrıyı istirahat halindeyken hissetmesi.

Göğüs Ağrısı Nasıl Geçer

Göğüs ağrısının tedavisi altta yatan nedene göre değişir. En sık görülen göğüs ağrısı nedeni olan kalp krizinde kalp damarlarını genişleten arter gevşeticiler kullanılır. Bu ilaçlar sayesinde damarlar genişler ve kan daralmış alanlardan daha kolay bir şekilde geçebilir. Damarda oluşan pıhtıyı eritmek için pıhtı giderici ilaçlar ve kan incelticiler kullanılır. Eğer göğüs ağrısının nedeni reflüye bağlı olarak gelişmişse mide asidini azaltmaya yarayan antasitler ve panik atağa bağlı oluşan göğüs ağrılarında ise ağrıyı azaltmak için anksiyete ilaçları kullanılır.

Göğüs ağrısı neden olur? Çeşitleri ve sebepleri nelerdir?

Göğüs ağrısının pek çok nedeni var. Kas-iskelet sistemine bağlı ağrılar, mide-bağırsak sistemine bağlı ağrılar ve kalp hastalıklarından kaynaklanan ağrılar olabilir. Bu ağrıların görünüm şekli birbirinden farklıdır.

Göğüs ağrısının tek nedeni kalp krizi midir?

Hayır. Göğüs duvarıyla ilgili ağrılar olabileceği gibi o bölgedeki sinirlerle alakalı ağrılar da olabilir. Bunların yanı sıra kalbin kendisi ile veya kalp zarıyla ilişkili ağrılar da olabilir. Yine Gastrointestinal sistemden kaynaklanan ağrılar olabilir. Her göğüs ağrısı, kalp krizi anlamına gelmez. Kalp krizi ve kalp ağrısı çok daha farklı seyreder.

GÖĞÜSTE AĞRI HİSSEDİNCE NE YAPMALIYIZ?

Göğüste ağrı hissedildiğinde ne yapılmalı?

Göğüs ağrısı olduğunda, hastalar genelde kalpten kaynaklandığını düşünür. Yine de göğüs ağrısı hissedildiğinde en yakın hekime başvurmak gerekir. Fakat iğne batar tarzda bir ağrı ise ve parmakla bir bölgeyi işaret ediyorsa, o kalp ağrısı değildir, kalp ağrısı lokalize edilemez. Tek bir sefer ve kısa süreli olan ağrılar da kalp ağrısı değildir. Belirli periyodlarla 10-15 dakika süren ağrılar, belli oranda tıkanan kalp damarının habercisi olabilir. Yüzde 100 tıkanan bir kalp damarı var ise ağrı hastaneye gidene kadar devam eder.

Göğüs Ağrısında Hangi durumlarda doktora gitmek gerekir?

Ağrı uzun süre devam ettiyse ve bu ağrıya bulantı, kusma, bayılma gibi şikayetler eşlik ettiyse mutlaka hemen doktora başvurmalı.

PANİK ATAK GÖĞÜS AĞRISINA YOL AÇAR MI?

Panik atak, göğüs ağrısına neden olur mu?

Panik atağa bağlı göğüs ağrısı çok sık meydana geliyor. Özellikle genç ve orta yaştaki kadınlarda sıkça karşılaşıyoruz. Panik atak hastaları, ağrı ile ilgili içerikleri internet üzerinden de araştırdıkları için ağrının kalp hastalığına bağlı olduğunu düşünür. Bu yanlış bilgilenme yüzünden hekimi dahi yanıltabilirler.

Göğüs ağrısının nedenleri nasıl teşhis edilir?

Göğüs ağrısını teşhis edecek olan kişi, konunun uzmanı olan hekimdir. Bazen kalp ile ilgili olan göğüs ağrıları atipik seyredebilir. Biraz evvel bahsettiğimiz kalp damarlarının tıkanıklığından kaynaklanan ağrı şeklinde değil de mide ağrısı şeklinde gelebilir. Hasta mide bölgesini gösterir. Kalbin alt kısmını besleyen damar tıkandıysa mide ağrısı, bulantı, kusma, tansiyon düşüklüğü gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Böyle bir ağrı söz konusu ise, muhakkak hekime başvurmak gerekir.
Bazen de kalp krizi sessiz seyredebilir. Nefes darlığı, yorgunluk, çarpıntı, halsizlik şeklinde de kendini gösterebilir.EKG, kalp enzimleri, akciğer grafisi, eko kardiyografi, efor testi yapılabilir. Eğer gerekirse altın standart olan anjiyografi uygulanabilir.

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Zeytinyağı, balık, baklagil tüketimi ergenlik depresyonu riskini azaltıyor
  • Genetik, doğum şekli, yaş, yaşamın sürdürüldüğü coğrafya, antibiyotik kullanımı ve en önemlisi uygulanan diyet, bağırsak mikrobiyotasını değiştiren fa
  • Büyük küçük herkesin severek tükettiği çikolata besin değeri açısından oldukça zengin. Diyetisyen Özden Örkcü, %70-85 oranında kakao içeren 100 gramlı
  • Üsküdar Üniversitesi ve "Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics - SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve
  • Kurban Bayramında şeker ve şekerli besinlerle et tüketiminin de arttığını belirten Diyetisyen Özden Örkcü; özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-da
  • Çörek otu, çörek otu, roma kişnişi olarak da adlandırılan çörek otu (Nigella sativa), keskin kokulu tohumları için yetiştirilen, baharat olarak ve şif
  • Randevu Al