Global Afazi hakkında merak edilenler

En yaygın afazi türleri içerisinde değerlendirilen global afazi, ne yazık ki hem konuşmayı anlamayı hem de konuşmayı gerçekleştirmeyi güçleştiren bir durumdur.

Global Afazi hakkında merak edilenler

Gündelik yaşam kalitesinin doğrudan düşüşüne yol açan rahatsızlık, beraberinde sosyalleşme üzerinde sorunlar getirir. İletişim güçlüğü çeken kişi, buna bağlı bir şekilde birçok konuda bir adım geride kalabilir.

Tutuk ve akıcı olmak üzere iki gruba ayrılan afazi türleri, beynin loblarında meydana gelen hasar ile ortaya çıkar. Global afazi, tutuk afazi türü içerisinde değerlendirilir. Tekrarlamanın bir hayli zayıf olduğu global afazide, sterotipik sözcük kullanımları bulunur. Anlama hasarları içermesinden ötürü direkt olarak kişiler arası iletişimi etkileyen afazi türü, konuşma yokluğu adı verilen durumu yaşatır.

GLOBAL AFAZİNİN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Uzman doktor kontrolünde uygulanan testler sonucunda kesin tanı ve teşhis işlemleri gerçekleştirilir. Ayrıca bireyde oluşan konuşma ve anlama bozuklukları derin bir şekilde incelenmelidir. Böylelikle nasıl bir yol haritası çizileceği ve tedavide nelerin uygulanacağı belirlenir. Eğer yoğun bir biçimde bozukluk söz konusu ise buna uygun terapi seansları düzenlenmelidir.

Kişinin yaşadığı afazi tipine ve elbette şiddetine göre konuşma seansları düzenlenir. Dil terapisi ile birlikte hastalıkta ilerleme kaydedilmeye çalışılır. Genel olarak hastanın motivasyonu ile birlikte oluşturulan tedavi sürecinde amaç, kişiye tekrardan konuşma ve anlama yetisi kazandırmaktır. Bu sayede yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürecek olan birey, aynı zamanda sosyalleşme olgusu açısından da destek görebilir.

GLOBAL AFAZİ VE PSİKOLOJİK SORUNLAR

Diğer afazi türlerinde olduğu gibi global afazi içerisinde de belli başlı ayrımlar bulunur. Konuşma ve anlamsal olarak belirginleşen ayrımlar, ayrıca kişinin yaşadığı psikolojik süreç çerçevesinde de değerlendirilir. Zorlu bir psikolojik süreci beraberinde getiren afazi, bu noktada destek almayı gerektirebilir.

Yaşam kalitesinde düşüş yaşayan ve bununla birlikte insanlar ile sağlıklı iletişim kuramayan birey, kendisini toplumdan soyutlayabilir. Bunun sonucunda çok daha ağır psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Eğer kişide depresyon ya da buna benzer bir duygu durumu gözlemleniyor ise uzman bir doktordan destek alınmalıdır. Ayrıca afazi tedavisi sürecinde de yine psikolojik olarak destek alınabilir.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Çocuğun dil gelişimi doğumdan itibaren izlendiğinde doğuştan getirdiği bir ses kapasitesinin olduğu görülmektedir.
  • Afazi genel olarak, kişilerin düşüncelerini ifade ederken zorluk çekmeleri durumuna verilen isimdir.
  • Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve ritmi ile ilgili bir iletişim bozukluğudur.
  • Beyindeki konuşma merkezlerinde meydana gelen bir hasar sonucunda konuşma, konuşulanı anlama, okuma, yazma, mimik yapma gibi becerilerin kısmen ya da
  • Konuşma bozukluğu olarak bilinen afazi, ne yazık ki temelinde beyin fonksiyonlarına dayanır. Dil bozuklukları arasında önemli bir yere sahip olan afaz
  • Randevu Al