Girişimci Genç Beyinler bekleniyor!

Üsküdar Üniversitesi, “Girişimci Genç Beyinlere” imkan sunuyor.

Girişimci Genç Beyinler bekleniyor!

Üsküdar Üniversitesi’nde 2015-2018 yılları arasında; KOSGEB işbirliği protokolü kapsamında 3 bin 980 üniversiteli genç girişimci adayına uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi.

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar ve Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklam Tasarımı ve İletişimi Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı , girişimciliğin günümüzde önemi gittikçe artan bir kavram olduğunu belirterek Üsküdar Üniversitesi’nde genç girişimcilik konusunda önemli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar ve Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, Üsküdar Üniversitesi’nde 2015-2018 yılları arasında; KOSGEB işbirliği protokolü kapsamında 3 bin 980 üniversiteli genç girişimci adayına uygulamalı girişimcilik eğitimi verildiğini kaydetti.

GİRİŞİMCİLİK ÜLKE KALKINMASINA DESTEK SAĞLIYOR

Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar ve Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Girişimciliğin önemini artıran en önemli unsurlar, ülke kalkınması ve büyümesine olan etkisi ve işsizliğin azaltılmasındaki rolüdür. İşletmelerin kurulması, çoğalması ve büyümesi girişimciler aracılığıyla olmaktadır. Yeni fikirlerin üretilerek iş hayatına ve ekonomiye kazandırılması girişimcilerin işletme kurmasıyla mümkündür. Bir ülke ekonomisinin gücü o ülkedeki girişimci ve işletme sayısına bağlıdır. Ekonomik sistem içerisinde girişimciliğin önem kazanması, serbest piyasa sisteminde rekabetin artmasıyla birlikte olmuş, girişimci olan her yaştan kişiler yeni bir buluş ya da düşünceyi iş fikrine dönüştürerek, bir iş kurmuşlardır. Bir işin başarılı olarak gelişmesi ve büyümesi ekonominin gelişmesi anlamına da gelmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde başta üniversite mezunu gençler olmak üzere her yaştan insanı girişimciliğe yönlendiren başarılı bir girişimcilik sisteminin olması bu ülkelerin ekonomik yönden güçlü olmalarının en önemli nedenidir. Bu nedenlerle girişimcilik kavramı ortaya çıkmış ve son yıllarda önemli bir kavram hâline gelmiştir. Bunun yanında yine son yıllarda dünya ekonomisinde görülen durgunluk da girişimciliğin daha fazla önem kazanmasına neden olmuştur.”

GİRİŞİMCİLER İŞ HAYATININ LOKOMOTİFİDİR

Günümüzde girişimciliğin bir ülke ekonomisi için önemli olup girişimcilerin iş hayatının lokomotifi olarak kabul edildiklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar ve Yrd. Doç. Dr. Dinçer Atlı, “Girişimciler buluş yapar, yeni işler kurar ve ekonomik büyümeye yardımcı olurlar. Girişimciler bir büfeci, gazete satıcısı, manav ya da tamirci olabileceği gibi perakendeci büyük market, fabrika, tesis ya da holding sahibi de olabilirler. Girişimciler bir ülkede büyüyen üretken bir ekonominin gereği olarak risk üstlenebilen, işletmeciliğin itici güçleri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde her yıl birçok kişi yeni işler kurarak iktisadi gelişmenin ve kalkınmanın dinamiği olmaktadırlar” dedi.

GENÇ BEYİNLER AKADEMİSİ, FİKRİ OLAN GENÇLERİ DESTEKLİYOR

Bilgiyi ürüne dönüştürme ilkesiyle girişimci üniversite olma yolunda önemli çalışmalar yapan Üsküdar Üniversitesi’nin, 2014 yılında YÖK onaylı kurulan Genç Beyinler Akademisi’nin genç girişimcileri destekleyerek sanayi ve üniversite işbirliğini ilerletmek, teknoloji ağırlıklı üretim ve girişimciliği desteklemek, girişim destekleri için danışmanlık hizmeti verdiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar, “Genç Beyinler Akademisi; genç girişimci adaylarının iş planlarını oluşturma süreçlerinde destek vererek iş geliştirme aşamalarında uygulamalı eğitim ve rehberlik vermektedir” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Nebiye Yaşar, genç girişimci adaylarının geliştirdiği yenilikçi teknolojilerin ve ürünlerin patent başvurularının yapılması ve fikri mülkiyet haklarının korunması konularına yönelik Patent Ön Araştırma Danışmanlığı verildiğini ifade etti. Yaşar, yapılan diğer çalışmalardan şöyle bahsetti:

“Girişimci adaylara aynı zamanda patentlerini lisanslama konusunda ve kendi işlerini kurma aşamasında karşılaşabileceği hukuksal süreçler ve problemlere yönelik destek verilmektedir. Genç girişimci adayların iş fikrinden ticarileşmeye giden süreçte ihtiyaç duyacağı finansal kaynakların bulunması ve bu kaynakların yönetimi konularında ve mali stratejilerini oluşturma ve geliştirme aşamalarında yardımcı olmaktadır. Yerli ve yabancı fon kaynakları hakkında genç girişimcilerin bilgilendirilmesi ve bu desteklerden yararlanabilmeleri konularında ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktır.”

3 BİN 980 GENÇ EĞİTİM ALDI

Üsküdar Üniversitesi Genç Beyinler Akademisi’nde genç girişimci adaylarına reklam politikaları, katma-değer analizi, kâr miktarına ve müşteri kitlesine uygun pazarlama türü ve pazarda tutundurma stratejileri konularında destek veriliyor. 3 bin 980 genç girişimci adayına reklam politikaları, katma-değer analizi, kâr miktarına ve müşteri kitlesine uygun pazarlama türü ve pazarda tutundurma stratejileri konularında bilgilendirme semineri verildi.

BrainPark Kuluçka Merkeziyle; Bir fikrin projeye/ürüne/hizmete dönüşebilmesi için genç girişimcilere öncelikle araştırmalarını yapabilecekleri altyapı ve üstyapı olanaklarını temin etmektedir. Kuluçka Merkezine başvurmuş ve kabul edilmiş girişimci gruplar projelerini geliştirmektedir. Girişimciler bu fiziki alanda iş planlarını yazarak araştırmalarını yaparak eğitim/danışmanlık hizmeti almaktadır.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Aralarında AK Parti Milletvekillerinin yanı sıra ilçe kaymakamı, belediye başkanı, ilçe milli eğitim müdürü, emniyet müdürlerinin de olduğu Üsküdar İl
  • Üsküdar Üniversitesi, 2021-2022 Akademik Yılı mezuniyet töreniyle 9’uncu dönem mezunlarını uğurladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek’in İskenderun Kaymakamlığı’na atanm
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi ailesine katılan 5 bin 138 yeni Üsküdarlıya ve aileler
  • Oyuncu Buse Varol Tektaş, üniversiteli oldu. Şarkıcı, sunucu, oyuncu Alişan’ın eşi olan Buse Varol Tektaş, Üsküdar Üniversitesi Felsefe bölümünü %50 b
  • Üsküdar Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü mezunu Betül Bıyık, tüm sağlık branşlarının ürünlerini sergileyebildiği dünyadaki ilk ve tek
  • Randevu Al