Gereğinden fazla tepkiler veriyorum

"Bazı durumlara gereğinden fazla tepki gösteriyorum. Mesela birine bir şeyi iki kere söyledim ve anlamadıysa sinirlendiğim için üçüncü kez tekrar etmiyorum."

Gereğinden fazla tepkiler veriyorum

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

cok_sinirSORU İyi günler, erkek arkadaşım uyurken sürekli bileklerini burkuyor ve bunu uyandığında fark ediyor. CEVAP Bilek burkmak tek başına bir hastalık olarak kabul edilmez. Uykuda bilek burkmak, nadiren görülmekle birlikte, spor yapanlarda özellikle basketbol ve tenis oynayanlarda görülebilir. Bilek bu iki spor dalında da önemlidir ve antrenmanlarda bilek hareketleri de yapılır. Uykuda bu alışkanlığın sürme olasılığı vardır. Öte yandan uykuda istemsiz hareketler olumsuz yaşam olaylarına, strese de bağlı olabilir. Bu nedenle kişnin günlük yaşamındaki olayların ayrıntılı olarak gözden geçirilmesi yararlı olabilir. SORU Üç buçuk yaşında kızım var, ben çalışan bir anneyim. Çocuğumla elimden geldiğince akşamları ve hafta sonları ilgilenmeye çalışıyorum. Babası o kadar ilgilenmiyor, hemen sinirleniyor. Kızımda bir sinir var, bir türlü geçmiyor. Sürekli değil fakat istemediği bir şey olduğunda hemen sinirleniyor, kendini sıkıyor kısa bir süre. CEVAP Çocuklar bu yaşlarda en hızlı öğrenme dönemlerini yaşar. Öğrenmelerinde taklit önemli bir yer tutar. Çevrelerindeki insanları gözler, onların davranışlarını taklit eder. Çocuk sinirlenerek istediklerinin yapıldığını görürse, sonraki durumlarda da bunu kullanır. Sinirlilik bir başka açıdan anne-babadan intikam alma, sıkıntısını ortaya koyma anlamları da taşıyabilir. Böyle bir durumda, annenin çalışmak zorunda olduğu sakin ve basitçe anlatılmalı, anne-baba tepkilerinde daha kontrollü olmalı, çok katı veya çok gevşek olmadan kesin ve kararlı tutumda olmalı, anne-baba sevgisini sözel ve davranışsal olarak göstermelidir. Unutmayalım ki, anne-baba çocuğa ne verirse, karşılığında onu alır. SORU Bazı durumlara gereğinden fazla tepki gösteriyorum. Mesela, birine bir şeyi iki kere söyledim ve anlamadıysa, sinirlendiğim için üçüncü kez tekrar etmiyorum. Başka zaman söylenen bir şey ya da başıma gelen bir durum o an için bana çok saçma, çok sinir bozucu gibi görünebiliyor. CEVAP Olaylara karşı gösterdiğimiz tepkilerimiz genel olarak kişilik yapımızın yansımasıdır. Bazı kişilik yapılarında mükemmeliyetçilik, acelecilik, ani sinirlenme olabilir. Herkesin anlama ve kavrama kapasitesi aynı düzeyde olmadığı için, anlamama veya geç anlama görülebilir. Bunlar yaşamın ayrılmaz parçalarıdır. O nedenle, insanları olduğu gibi kabul etmek, sabırlı ve sakin olmaya çalışmak, o sırada derin nefes almak, kendi kendine telkinde bulunmak yararlı olur. Kişi tepkisinin fazla olduğunu fark ettiği için bunların uygulanması zor olmayacaktır.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN… 

GEREĞİNDEN FAZLA TEPKİLER VERİYORUM

ABLAMDA ERKEK ÇOCUK TAKINTISI VAR

ERKEK ARKADAŞIM OLUNCA MİDEM BULANIYOR

SÜREKLİ ALDATILDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

KENDİM OLDUĞUM GİBİ DAVRANAMIYORUM

KENDİMİ SÜREKLİ HUZURSUZ HİSSEDİYORUM

İKİNCİ EVLİLİĞİMİ YAPTIM AMA...

UYURKEN YAŞADIKLARIMI ANLATIYORUM

SEVGİLİMİN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

UYKUYA DOYAMIYORUMANNEM SİNİRLİ VE STRESLİ

YAŞIM ÇOK GENÇ AMA ÇOK UNUTKANIM

KOKU TAKINTIM VAR

YÜKSEKLİK KORKUM VAR

HAYAT NEDEN BOŞ GELİR İNSANA

ERGENLİKTEKİ KARDEŞİME NASIL DAVRANMALIYIM

#

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜM

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Geçirdiğiniz çocukluk gelecekteki yaşlılığınızı belirliyor. Bana çocukluğunu anlat, sana nasıl bir yaşlı olacağını söyleyeyim!
  • Hayatın deneyleri ve darbeleri bazılarımızı olgunlaştırır, bazılarımızı imha eder. Herkes iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya olgunlaşacağız ya da
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Randevu Al