Geniz eti zekayı da etkiliyor

Geniz eti rahatsızlıklarının çocuğun psikolojisini, sosyal hayatını ve okul başarısını etkilediğini belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, zamanında tedavi edilmeyen geniz etinin geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabildiğini söyledi.

Geniz eti zekayı da etkiliyor

Geniz eti rahatsızlıklarının çocuğun psikolojisini, sosyal hayatını ve okul başarısını etkilediğini belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, zamanında tedavi edilmeyen geniz etinin geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabildiğini söyledi. Geniz eti ve bademcik sorunlarının kişinin günlük yaşantısını etkilediği gibi, okul çağındaki çocukların başarısında da ciddi oranda rol oynadığını belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Bekir Sivri, geniz etinin, ciddi sosyal ve eğitim sorunlarına neden olabildiğini söyledi.

genizetiGeniz etinin, burun arkasında bulunan geniz bölgesinde ve bademcik ile aynı özellikleri taşıyan bir doku olduğunu aktaran Dr. Sivri, geniz etinin yarattığı sorunlar ve yapılması gerekenler hakkında şunları söyledi: "Geniz eti normalde tüm çocuklarda vardır. Geniz eti tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji nedeniyle büyüyebilmekte, bunun sonucunda burun tıkanıklığına yol açarak çeşitli sağlık problemleri oluşturabilmektedir. Problem, genellikle çocukların gece ağzı açık şekilde uyumaları ve horlamaları ile kendini gösterir. Ağız kenarından akan salyalar da geniz eti varlığının göstergesi olabilir. Uykusuzluktan kaynaklanan yorgunluk nedeniyle okul başarısı olumsuz etkilenmekte ve çocuklar sosyal yaşamdan uzaklaşmaktadır. ÇOK SAYIDA SORUNA YOL AÇIYOR Çocuklarda ihmal edilen geniz eti sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok soruna yol açabilmektedir. Geniz eti büyük olan çocuklarda uyku kalitesinin iyi olmamasından dolayı büyüme hormonu az salgılanmakta ve gelişme geriliklerine yol açabilmektedir. Gece boyunca iyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda, davranış bozuklukları, kronik sinüzit oluşabilir. Bununla birlikte durmayan öksürük, burun solunumu yapamadıkları için vücutta hissedilemeyen sıvı kaybı, ağız kokusu, çene bozukluğu, ağız ve çenede daralma, dişlerde gelişim bozukluğu ve çürüme meydana gelmektedir. Çocukların geniz etlerine zamanında müdahale edilmediğinde, ilerleyen yaşlarda diş problemleri de ortaya çıkmaktadır. Gece kaliteli uykusunu alamaması sonucu çocuk normale göre daha asabi ve yaramaz olur. Davranış bozukluklarından hiperaktiviteye kadar birçok sorun yaşanabilmektedir." Op. Dr. Bekir Sivri, erken teşhisin önemine dikkat çekerek, "Teşhis konusunda özellikle ailelerin özen göstermesi gerekmektedir. Ağız açık uyuma, horlama, sık üst solunum yolu enfeksiyonu gibi belirtilerde vakit kaybetmeden KBB uzmanına başvurmalıdır" dedi. TEDAVİDE ÖNCELİK İLAÇLARDA Dr. Sivri, geniz eti hastalıklarının öncelikle ilaçla tedavi edildiğini, ilaçla sonuç alınmayan durumlarda ise cerrahi yöntemlerin devreye girdiğini belirtti. Ameliyat sürecine de değinen Sivri, "Geniz eti ameliyatı çocukta genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında hastanın ağzı açılarak, küçük dilin, yumuşak damağın üst kısmında geniz bölgesinde bulunan büyümüş vaziyetteki geniz eti küret denilen bir alet vasıtasıyla çıkartılır. Yaklaşık 10 dakika süren basit bir ameliyattır. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra taburcu edilir. 5-6 günlük bir iyileşme periyodundan sonra sosyal yaşamına geri dönebilir" şeklinde konuştu. NTV
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Güven ve sevgi dolu bir baba-çocuk ilişkisinin çocuğun kendini değerli hissetmesini sağladığını belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, çocukluğ
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Çocuğunuz yaramaz ise bu onun ileride iş hayatında başarılı olacağı anlamına gelebilir.
  • Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.
  • Solaklara yapılan baskı, disleksi ve kekemeliğe yol açabilir.
  • Baskıcı anne-babalar dikkat! Çocuğunuzun tüm hayatını olumsuz etkileyebilirsiniz.
  • Randevu Al