Deprem Travma Psikolojisi

Genç sinemacılara tam not

Dizi oyuncularından genç sinemacılara tam not.

Genç sinemacılara tam not

Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Okulu 4. Geleneksel Kısa Film Festivalinde öğrenciler bir yıl boyunca edindikleri birikimi ve yeteneklerini sergiledi. Festivalin jüri üyeliğini yapan sinema ve tiyatro oyuncuları Ayşegül Günay, Serkan Kuru, Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu ve Ayşen Gürler, öğrencilerin amatör olmalarına rağmen çok güzel işlere imza attıklarını belirterek hepsini tebrik etti.

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonunda gerçekleştirilen Hazırlık Okulu 4. Geleneksel Kısa Film Festivali yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Sinema ve tiyatro oyuncuları Ayşegül Günay, Serkan Kuru, Ebru Üstüntaş, Makbule Meyzinoğlu ve Ayşen Gürler’in jüri üyesi olduğu festivalde öğrenciler heyecan ve coşkuyla yarıştı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Hazırlık Okulu Direktörü Tuba Berk, hazırlık sınıfı öğrencilerinin bir sene boyunca yorulduğunu, emek verdiğini, zaman zaman stres yaşadıklarını belirterek “Bugün burada bir sene boyunca öğrendiklerinizi, tecrübelerinizi kullanarak hazırladığınız filmlerinizi seyredeceğiz. Çok mutluyum ve sizinle gurur duyuyorum” dedi.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİN PEARSON AKREDİTASYONU VAR

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da film festivalinin hazırlık sınıfı öğrencilerinin bir sene boyunca öğrendiklerini göstermeleri ve sergilemeleri açısından çok önemli bir fırsat olduğunu söyledi. Üsküdar Üniversitesi Hazırlık Sınıfının geçen hafta Pearson Assured Accreditation aldığını, bunun da öğrencilere önemli katkıları olacağını belirten Tarhan, “Üsküdar Üniversitesi dil sınıfının artık akreditasyonu var. Buradaki sertifikalar uluslararası geçerliliği açısından ve sizin yetkinliğiniz ve beceri kazanmanız açısından belgelenmiş demektir. Bu sizler için güzel bir şans ve fırsat” dedi.

YABANCI DİL BİLMEZSENİZ UÇAMAZSINIZ

“Üniversite olarak dil eğitimini önemsiyoruz” diyen Prof. Dr. Tarhan, “Dünya küresel bir köy oldu. Günümüzde iletişim çok hızlı. Böyle bir çağda tek dilli olmak tek kanatlı olmak gibi, uçamazsınız kıtalar arasında. Çift kanatlı olmanız gerekiyor onun için bir dili iyi seviyede ve akıcı şekilde konuşmak için tekrar etmemiz gerekiyor. İngilizce ya da herhangi bir şey öğrenirken bir iç engelle karşılaştığınızda içinizden vazgeçme hissi geldiğinde niçin onu öğrendiğini hatırla. Hedefiniz neyse onu hatırlayın. Onu hatırladığınızda içinizdeki çeldiricilere yoldan çıkarıcı dürtüleri kontrol edebilirsiniz” diye konuştu.

Festivalde jüri tarafından seçilen 5 kısa film gösterildi, öğrencilerin tiyatro ve dans gösterileri de ilgiyle izlendi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Festival sonunda jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda sınıf kategorisinde En İyi Yapım Ödülü’nü “The Bloody Orange” filmiyle B2/2 sınıfı alarak birinci oldu. En İyi Senaryo Ödülü’nü ise “The Awareness” isimli filmleriyle B2/7 sınıfı ikinciliğe layık görüldü. En İyi Film Ödülünü ise “Labefaction” isimli fimliyle B1/1 sınıfı kazanarak üçüncü oldu.

Bireysel kategoride ise En İyi Yönetmen Ödülü’nü “Labefaction” isimli filmin yönetmeni B1/1 sınıfından Kemal Talha Çakmak kazandı.

Bireysel kategoride En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü B2/4 sınıfından Meysanur Çabuk “Cyber Stalker” filmindeki rolüyle kazandı.

Bireysel kategoride En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü B2/7 sınıfından Batuhan Kılıç, “The Awareness” filmindeki rolüyle kazandı.

SİNEMA DUYGULARIN İFADE EDİLDİĞİ EN GÜÇLÜ SANAT

Festivalin jüri üyelerinden tiyatro sanatçısı Ayşegül Günay, Üsküdar Üniversitesine böyle bir festival düzenlediği için teşekkür ederek öğrencilerin profesyonel olmamasına karşın çok başarılı olduklarını ve güzel filmlere imza attıklarını belirterek “Sinema bir kez daha gösterdi ki duygu ve düşüncelerin en güzel ve etkili şekilde ifade edildiği bir sanat dalı” dedi.

ÇOK GÜZEL İŞLER ÇIKARMIŞLAR

Oyuncu Serkan Kuru ise organizasyonu çok başarılı bulduğunu belirterek “Burada olmaktan son derece mutluyum. Amatörlüklerini kaybetmeden çok güzel bir iş çıkarmışlar. Beklediğimden daha fazlası vardı. Ellerinden gelen her şeyi yapmışlar. Üsküdar Üniversitesinin bu organizasyonunun içinde bulunmaktan çok mutlu oldum” dedi.

HEPSİNİ TEBRİK EDİYORUM

Oyuncu Ayşen Gürler de festivalin çok başarılı geçtiğini belirterek “Bugün Üsküdar Üniversitesinde güzel bir gün geçirdik. Öğrenci arkadaşlarımız çok başarılılardı. Hepsini tebrik ediyorum” dedi.

ÇOK ÇALIŞILMIŞ

Oyuncu Ebru Üstüntaş, “Çok heyecanlı ve güzel bir gün geçirdik sayenizde. Üsküdar Üniversitesine çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel 5 yapım izledik. Gönül ister ki hepsi alsın ama birine gitti. Daha nicelerine” derken; oyuncu Makbule Meyzinoğlu ise duygularını “Çok çalışılmış çok emek verilmiş şahane prodüksiyonlar vardı. Ödüller bence çok güzel dağıtlıdı. Elinize emeğinize sağlık” diye ifade etti.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi'nin yeni rektörü Prof. Dr. Nazife Güngör oldu. Prof. Dr. Nazife Güngör, 14 Mart 2023'te yayımlanan Resmî Gazete kararına göre Üsk
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Üsküdar Belediyesi iş birliğinde depremzede ailelere ve çocuklarına yönelik psikolojik destek buluşması g
  • Üsküdar Üniversitesi, 10 yıldan bu yana Pozitif Psikoloji dersleri veriyor.
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve Travma Sonrası Büyüme” temasıyla düzenlenen 5. Uluslararası Po
  • “Gelecekte hayat kolaylaşabilir ancak insan kalmak çok kolay olmayabilir”
  • Üsküdar Üniversitesi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Pozitif Psikoloji Kongresi, “İyilik Bilimi / İyilikten Ne Doğar? & Deprem ve T
  • Randevu Al