Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız”

Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullarda görev yapan okul yöneticileriyle bir araya geldi. Tarhan, “2023 Vizyonu Doğrultusunda Yönetici Akademisi Eğitimi” kapsamında eğitimcilere stres ve öfke yönetimini anlattı.

Program, Üsküdar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Fuat Sezgin Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği programda Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan yöneticilerle “Yöneticilerde Stres ve Öfke Yönetimi” başlığında önemli paylaşımlarda bulundu.

 “Öğretmenlik Peygamberlik mesleği”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın açılış konuşmasını İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Akademisi Koordinatörü Yasin Şahin yaptı. Şahin, Üsküdar Üniversitesinde böyle bir program düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadeleri kullandı: “Öğretmenlik peygamberlik mesleği. Sabır, şefkat ve iletişim mesleği. Hepimiz stres yaşıyoruz bu açıdan bu eğitim çok önemli. Fakat bu eğitimi Prof. Dr. Nevzat Tarhan gibi bir eğitimciden almak iki kat daha önemli, Prof. Dr. Nevzat Tarhan başta olmak üzere tüm Üsküdar Üniversitesi ailesine katkılarından dolayı teşekkür ederim.”

Tarhan: “Tahammülsüz genç nesil yetişiyor”

Tarhan,  özellikle günümüz gençlerinde çok sık rastlanan stres ve öfke yönetiminin zorluğundan bahsederek “1960’lı yıllara kadar stres kelimesi yoktu. Bu kelime endüstri devrimiyle literatüre girdi ve günümüzde altın çağını yaşıyor. Stres ve öfke yönetimi konusundaki zorlukları en çok genç nesilde yaşıyoruz. Tahammülsüz bir genç nesil yetişiyor” dedi.

Ne ekersek onu biçiyoruz”

Genç neslin bir tarla gibi düşünülmesi gerektiğini belirten Tarhan, “Boş bir tarladan en çok verimi almak için o tarlaya nasıl bakarsanız, gençlere de öyle güzel bakmalısınız. Onlar bizim yansımamız. Ne ekersek onu biçiyoruz. Bu tarlalara en iyi şekilde bakmaya çalışalım” ifadelerini kullanarak bu konuda en büyük sorumluluğun eğitimcilere düştüğünü vurguladı.

Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız”

Konuşmasının devamında buyurgan yaklaşma, emir kipi ile konuşma yanlışlığına değinen Tarhan, özellikle eğitimcilerin günümüzde bu hatayı çok sık yaptıklarını söyledi. “Genç kuşak buyurgan yaklaşımdan rahatsız, emir vermek yerine seçenek sunun” diyerek bu tarz yaklaşımların gençlerde daha çok stres ve öfkeye yol açtığının da altını çizdi.

“Lider korkutmaz, güven verir”

Tarhan, günümüz problemlerinden bir diğeri olduğunu söylediği güven konusunda ise eğitimcilere şu tavsiyelerde bulundu: “Siz eğitimciler gençlerin gözünde birer lider modelindesiniz. Lider korkutmaz, güven verir. Patron değil, lider olun, grubun içine katılın böylelikle hem gençlerle daha iyi anlaşma imkânı bulursunuz hem de onları kendinize çekip öfke ve stres kontrolü yapmanız daha kolay olur” dedi.

Eğitimcilerin yoğun ilgi gösterdiği program, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Yönetici Akademisi Koordinatörü Yasin Şahin’in Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • 16 yaşında, lise 2. sınıfta okuyan kız kardeşim her ergen gibi fazlasıyla problemli. Okulda uyumsuz ve derslerinde çok fazla başarılı değil. Ama bir ş
  • Çocuk psikiyatrisinde karşı gelme hastalığı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan çocukların karşı gelmelerinin ciddi bir durum olduğunun altı
  • Ergenliğe girmiş çocuğa söylenmeyecek 4 şeyi sorduk.
  • Bilgisayarda oyunu yasaklamak aksine öfkeyi artırıyor!
  • İntihar oyunu olarak adlandırılan Mavi Balina 50 aşamadan oluşuyor. İntihar oyunu Mavi Balina için çocuklara öneriler…
  • UNICEF anne babalara tavsiyelerde bulunduç Çocuklarınızı intihar oyunu Mavi Balina'dan nasıl korursunuz?
  • Randevu Al