Geleceğe yön veren üniversite

Üsküdar Üniversitesi, geleceğe yön vermeye devam ediyor.

Geleceğe yön veren üniversite

Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde açılan Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans Programı, ilk öğrencileriyle eğitime başladı. Programların yürütücüsü Prof. Dr. Süleyman İrvan, Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü olarak sadece lisans düzeyinde değil, yüksek lisans düzeyinde de iddialı olduklarını söyledi.

Yüksek lisans programında iki temel hedef göz ettiklerinİ belirten Prof. Dr. Süleyman İrvan, yeni medyanın gazetecilik üzerindeki etkilerini, akademik düzeyde inceleyecek akademik çalışmalara öncülük etmek istediklerini açıkladı.

Yeni medyada gazetecilik yapacak olan medya profesyonelleri için cazip bir eğitim programı hazırladıklarını söyledi İrvan, “Gazeteciliğin büyük ölçüde internete kaydığı günümüzde, yeni medyanın olanaklarıyla donanmış medya profesyonellerine duyulan ihtiyaç giderek artmaktadır. Programdan mezun olacak öğrenciler hem geleneksel gazetelerde ve gazetelerin internet versiyonlarında hem de doğrudan internet temelli medyada donanımlı profesyoneller olarak çalışabileceklerdir. Tezli programımız, yeni medya ve gazetecilik alanında ya da iletişim alanında akademik kariyer yapmak isteyenler için de cazip bir programdır” dedi.

YENİ MEDYA GAZETECİLİĞİ OLUMLU YÖNDE DÖNÜŞTÜRME POTANSİYELİNE SAHİP

Yüksek lisans programlarını yürütecek güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarının altını çizen İrvan, alana ilgi duyan adayları beklediklerini söyledi.

Yeni medyayı, “Üretimi, programlanması ve depolanması konusunda bilgisayara veya mobil teknolojilere ihtiyaç duyan, dağıtımı ve gösterimi internet aracılığıyla gerçekleştirilen, etkileşim özelliğine sahip medya” olarak tanımlayan Prof. Dr. Süleyman İrvan, yeni medyanın gazeteciliği olumlu yönde dönüştürme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Okurların daha iyi bilgilenmesine, farklı kaynaklardan beslenmesine ve içerik üretimine katkıda bulunmasına hizmet edilebilmesi için yeni medyanın özelliklerini iyi kullanabilen gazetecilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DE BU İSİMLE AÇILAN İLK YÜKSEK LİSANS PROGRAMI

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans Programı, Türkiye’de bu isimle açılan ilk yüksek lisans programı olma özelliğini taşıyor. Program hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler, Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü web sayfasını ziyaret edebilirler.

Öğrenciler ise Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Yüksek Lisans Programı hakkında görüşlerini şu şekilde belirtti:

Gizem Ülke: “Yeni açılan bir program olmasına rağmen gerek hocaların eğitim alanında göstermiş oldukları başarılar gerekse de derslerin işleniş biçimiyle başarılı olacağına inandığım bir program. Derslerde interaktif eğitimin bütün imkanları kullanılmakta ve dersler fazlasıyla verimli, yoğun ve dolu geçmektedir. Bu bölümde iletişim çalışmaları alanında iyi şeyler başarılacağına inanıyorum.”

Özlem Önder: “Ben İstanbul Üniversitesi gazetecilik mezunuyum. Yeni medya, üzerine yoğunlaşmak ve literatüre yeni şeyler katmak istediğim bir alandı. O yüzden yeni medya alanında yüksek lisans yapmak istedim. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik alanındaki ilk yüksek lisans programını açtığında çok heyecanlandım. Yeni mezun olup, doğrudan istediğim alanda çalışmaya başlama imkânım olacaktı. Düşündüğüm gibi de oldu. Doğru bir tercih yaptığıma inanıyorum. Aldığımız derslerin güncelliği, derslerimize giren hocalarımızın bilgi ve birikimiyle çok şey öğreniyorum. Bölümümüz teorik ve teknik açıdan eğitim verirken aynı zamanda bizlerin entelektüel birikimi açısından çok çeşitli kitaplarla da eğitimimizi destekliyor.”

Hakan Koluman: “Programın ilk öğrencilerinden biri olarak acaba aksaklıklar olabilir mi diye aklımdan geçirmiştim. Ancak her şeyin planlanmış ve sistemli olduğunu gördüğümde bu düşüncelerim dağıldı. Daha sonrasında seçmeli derslerin sayısının fazla olması ve bu derslere giren hocaların oldukça başarılı kişiler olmaları benim için oldukça sevindirici bir gelişme oldu. Şu ana kadar girdiğim tüm derslerden tam verim aldım ve hocalarımın yönlendirmesi sayesinde birikimimi arttırmaya devam ediyorum. Dönem boyunca en çok dikkat ettiğim şey ise, hocaların tamamının ders içerisinde olduğu kadar, ders dışı zamanlarda da kendilerine danışan öğrencilere vakit ayırması ve doğru yönlendirmesi oldu. Dönemi değerlendirdiğimde yaptığım tercihin son derece doğru olduğunu görüyorum.”

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Türkiye genelinde 7 bin 140 kişinin katıldığı çalışma ilginç sonuçlarıyla dikkat çekti. Araştırmaya göre gençler ve kadınlar daha yalnız.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Randevu Al