GECELERİ KORKU VE UYKUSUZLUK İLE İLGİLİ SORU VE CEVABI

SORU

Merabalar ben de uykusuzluk sorunu var geceleri hemen uyuyamıyorum en az bir saat geçmesi gerekiyor.Sabahları da uyuyamadığım için uykum geliyor.Bir de geceleri sürekli uyanıyorum.Aklıma kötüşeyler geliyor. Bu korkumdan kurtulmak istiyorum.teşekkürler.

CEVAP Uykuya dalmada güçlük, gece aralarda uyanma, sabahları uyku hali birçok psikiyatrik hastalıkta görülebildiği gibi tek başına uyku problemi olarak da ortaya çıkabilir. Bir de göz ardı edilmemesi gereken Psikiyatri dışı tıbbi hastalıklardan kaynaklanabilecek uyku problemleridir. Psikiyatrik hastalıklarla beraber ortaya çıkan uyku problemleri depresyon, panik bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, uyum bozuklukları, bipolar bozukluklar gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle uyku bozukluğu görülen bir kişide önce tıbbi bir incelemenin yapılması, daha sonra da psikiyatrik bir değerlendirmenin yapılması önem kazanmaktadır.
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al