Futbolcuların neden dişleri daha kolay çürür

Futbolcularda neden daha fazla diş çürüğü görülüyor?

Futbolcuların neden dişleri daha kolay çürür

İngiltere ve Galler'de 8 futbol takımında oynayan futbolcular üzerinde yapılan çalışmalar 10 futbolcudan 4'ünde diş çürüğü probleminin bulunduğunu gösterdi.

Diş hekimleri, profesyonel futbolcularda görülen diş problemlerinin sahadaki performanslarını etkileyebileceğini söylüyor. University College London'a bağlı Uluslararası Ağız Sağlığı Merkezi, çeşitli takımlarda oynayan futbolcular üzerinde araştırma yaptı.
187 futbolcuyu muayene eden doktorlar yüzde 53'ünün dişinde aşınma saptadı. Futbolculardan yüzde 45'i dişlerinin durumundan rahatsız olduğunu, yüzde 7'si ise bu durumun maçlardaki performanslarını dahi etkilediğini belirtti.
Aynı yaş aralığında olan insanlarda diş çürüğü problemi yüzde 30 oranında görülürken# bu oran araştırmaya katılan futbolcular arasında yüzde 40'a kadar çıktı.

BESLENME SORUNUN ANA NEDENİ

Özellikle futbolcuların antrenmanları sırasında sıklıkla tükettiği şekerli ve asitli gıdalar dişlerde asit aşınmasına ve çürüğe neden oluyor. Antrenman sırasında ağız kuruluğu yaşayan futbolcular tükürük azlığından daha da savunmasız bir hale geliyor.
BBC'ye konuşan araştırmacı Profesör Ian Needleman futbolcuların kendilerine iyi bakmalarına rağmen, buldukları sonuçların oldukça şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Needleman, ''İki ana çalışma grubundan bazılarının ciddi diş apsesi sorunu var ve bu sorun onların oyun oynama kapasitesini olumsuz yönde etkiliyor. Diğer gruptaki futbolcularda çürük, uyku sorununa ve bir şeyler içtiklerinde dişlerinde hassasiyet yaşamalarına neden oluyor'' dedi.

Prof. Needleman, araştırma sonuçlarının birçok futbol takımını endişelendirdiğini söylüyor. Takımların futbolcuların diş sağlığına öncelik vererek bu konuda onları eğitmeye başladığını da ekliyor.

BBC TÜRKÇEEtiketler: diş sağlığı dişleri diş bakımı diş çürükleri futbolcuların dişleri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Psikosomatik hastalık ne demektir?
  15 Nisan 2019, 10:12
 • Beyinde pıhtı atması nedir, nasıl tedavi edilir?
  11 Nisan 2019, 17:12
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 17:01
 • Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa canlı yayında sizlerden gelen soruları cevaplıyor...
  11 Nisan 2019, 16:52