Fransa’da enseste karşı kampanya

Fransa’da enseste karşı kampanya başlatıldı. Ensest Skandalı Fransa'da Yeni Bir #MeToo Hareketini Başlattı.

Fransa’da enseste karşı kampanya

Tanınmış bir Fransız entelektüelin ergen üvey oğlunu taciz etmekle suçlandığı bir skandalın ardından, ensest kurbanı olduklarını söyleyen kişilerin ifadeleri Twitter'da su yüzüne çıktı. Üvey oğluna cinsel tacizde bulunmakla suçlanan tanınmış bir Fransız entelektüelinin yer aldığı bir skandal, Fransa'daki aynı zamanda ensest kurbanı olduklarını söyleyen insanların sosyal medyada bir ifade dalgasına yol açtı.

Yüzlerce tanıklık ortaya çıktı.

Twitter'daki bir gönderiyi “8 yaşındaydım, amcam tarafından istismara uğradım” yazıyordu. Başka bir tweet, "Babam, 7-14 yaş arası" dedi. Bir başkası, "Bunun kısa sürede kabusa dönüşen bir tatil olması gerekiyordu" dedi. Fransa’da tanınmış siyaset bilimcilerden olan Olivier Duhamel’in adının geçtiği ensest skandalından sonra MeTooInceste kampanyası başlatıldı.

İlk olarak 2007 yılında başlayan MeToo hareketi, özellikle 2017’de sinemanın önemli isimlerinden Harvey Weinstein’in karıştığı cinsel saldırıların ortaya çıkmasından sonra ‘Ben de’ (Me too) başlığıyla sanal ağlarda giderek yayılmıştı. Gün yok ki binlerce kadın ve erkek maruz kaldıkları cinsel saldırı, taciz ve tecavüzleri #MeToo başlığı altında paylaşmasın.

Son günlerde benzeri bir kampanya ise #MeTooInceste (Ensest) başlığıyla Fransa’daki sanal ağlar üzerinden organize ediliyor. Ülkedeki tanınmış siyaset bilimcilerden olan Olivier Duhamel’in 1980’li yıllarda üvey oğlunu maruz bıraktığı tecavüzler, kurbanın ikiz kardeşi hukukçu Camille Couchner tarafından bu ay başında yayınlanan bir kitapla açığa çıkarılmıştı.

Yıllar geçmesine rağmen unutulmuyor

Couchner’in kitabının yayınlanmasından sonra başlatılan kampanyada şimdiye kadar Twitter üzerinden binlerce kişi kendisinin veya bir yakınının yaşadığı ensest saldırısına dair tanıklık yaptı. Paylaşım yapanlardan 57 yaşındaki bir kadın, “57 yaşındayım ama halen bu geçmişin kurbanıyım. Hiçbir zaman bir şey inşa edemedim. Sosyal, mesleki ve duygusal hayatım birbirini izleyen başarısızlıklar ve izolasyonla dolu” diye yazmış.

Aradan geçen 30 yıla rağmen halen çocukluğunda yaşadıklarını unutamayan bir başka kadın ise, “30 yıl aradan sonra halen yaşamımı inşa etmek için mücadele ediyorum” paylaşımında bulunmuş.

Milyonlarca kişi ensest kurbanı

Her ne kadar kesin rakamlar bilinmese de Fransa’da milyonlarca kişinin aile içinde yaşanan cinsel saldırıların (ensest) kurbanı olduğu tahmin ediliyor. Kimi araştırmalar her on kişiden birinin geçmişinde aile bireylerinden birinin cinsel taciz veya tecavüzüne uğradığını; kimi araştırmalar ise 67 milyonluk ülkede bu sayının en az 4 milyon olduğunu gösteriyor.

THE NEW YORK TIMES

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Uzman Klinik Psikolog Çağrı Beyaz, futbolda şiddeti değerlendirdi.
  • Hayvana şiddet uygulayan bireylerin psikolojik durumunu sağlıklı olarak tanımlamak imkânsız. Uzmanlar söz konusu bu kişileri antisosyal olarak adlandı
  • İlişkilerde yaşanan sorunların önemli bir kısmının, yanlış anlama ve problem çözme yönteminin bilinmemesinden kaynaklandığını belirten Psikiyatrist Pr
  • Şiddetin Nedenleri Nelerdir? Prof. Dr. Nevzat Tarhan her yönüyle şiddeti değerlendirdi.
  • Son günlerde birçok şehirden gelen çocuğa yönelik şiddet haberleri, kamuoyunda infiale yol açtı. Özellikle ebeveynleri tarafından şiddete uğrayan bebe
  • Toplumda her geçen gün artan şiddetin yansımaları insanlara ve hayvanlara çektirilen eziyetlerle de vicdanları sızlatıyor.
  • Randevu Al