Frankenstein 200 yaşında

Frankenstein'ı bugün hala bu kadar popüler yapan nedir? Frankenstein 200 yaşında...

Frankenstein 200 yaşında
Paylaş:

Shelley'in bu romanı yazma fikrini aklına sokan İngiliz romantik şair Lord Byron'du. Shelley, 18 yaşında İsviçre'deyken Lord Byron ona bir 'hayalet öyküsü' yazması için meydan okudu. Shelley de bu meydan okumaya karşılık Frankenstein'ı yarattı.

Roman orijinalinde yazar Shelley'in adı kullanılmadan yayımlandı. Başlarda karışık tepkiler gelse de, roman asıl olarak yayımlandıktan birkaç yıl sonra tiyatroda sahnelenince dikkatleri çekti.

Asıl şöhretine ise, ilk kez 1910'da beyaz perdeye uyarlanarak sinema salonlarında ulaştı.

Peki Frankenstein'ı bugün hala bu kadar popüler yapan nedir? Modern uyarlamaları Shelley'in orijinal romanına ne kadar yakın?

BBC muhabiri Lucy Todd, geçmişten günümüze Frankenstein uyarlamalarını derledi.

Korku filmleri, Frankenstein'ı düşünmeden hareket eden bir katil, insan yapımı bir canavar olarak hafızalara kazıdı. Ama Shelley'in orijinal romanında çok daha farklı bir karakterdi.

Angelia Ruskin Üniversitesi Felsefe Bölümü Profesörü Patricia MacCormack şu yorumu yapıyor: "İyi film uyarlamalarında hayata eleştirel bir bakış açısı vardır. Hayattaki amacımız nedir, rolümüz nedir. Bu canavar doğmayı kendi seçmedi, dolayısıyla kendi varlığını sorguluyor: 'Nasıl daha iyi bir insan olabilirim'"

Shelley'in yarattığı ve Victor Frankenstein'ın hayat verdiği karakter hassas, ince düşünceli, sorgulayan bir karakter.

Profesör MacCormack, karakterin en temel insani soruların yanıtını aradığını söylüyor: "Seni yaratana hayattaki amacının ne olduğunu sorma fikri. Neden buradayız, ne yapabiliriz?"

Film yönetmeni Guillermo del Toro, Frankenstein'ı 'tipik bir ergen kitabı' olarak tanımlıyor ve bir gün kitabın hikâyesini yeniden modern bir dille anlatılmasını umduğunu söylüyor.

Den of Geek adlı internet sitesine konuşan Guillermo "Buraya ait değilsiniz" diyor: "Sizi umursamayan insanlar tarafından bu dünyaya getirilmişsiniz, acı, cefanın, gözyaşı ve açılığın olduğu bir dünyaya atılmışsınız. Bu ergen bir kız tarafından yazılan, insanın aklını başından alan muhteşem bir kitap."

BBC TÜRKÇE

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: