Fizyoterapide etkin tedavi

Fizyoterapide yeni yöntemlerle etkin tedavi hedefleniyor. İstanbul’un ilk FTR Polikliniği, yeni yöntemleri hayata geçiriyor.

Fizyoterapide etkin tedavi

Gelişen teknolojiyle beraber fizyoterapi ve rehabilitasyon alanındaki uygulamalar, tedavilerin etkinliğini artırmaya yardımcı oluyor. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniği, sahip olduğu ileri ve yenilikçi yöntemler ve uygulamalarla omurga sağlığından nörolojik rehabilitasyona, sporcu sağlığından  el rehabilitasyonu ünitesine kadar çok geniş yelpazede sağlık hizmeti sunuyor. Merkezde bulunan izokinetik sistemle kişinin kaslarının kuvvet ve dayanıklılığı 3-4 haftada geliştiriliyor. Merkezde hasta, engelli ve sağlıklı bireylere doğru egzersiz reçeteleri de planlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, fizyoterapi rehabilitasyon uygulamalarının çok geniş bir alanı kapsadığını söyledi.

TÜRKİYE’DE ÜÇÜNCÜ, VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE BİR İLK

NP Feneryolu Tıp Merkezi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniği’nin bu alandaki önemli bir eksikliği giderdiğini belirten Doç. Dr. Defne Kaya, şunları söyledi:

“Dünyada ve ülkemizde tıp hızla ilerliyor. İlerlemekle birlikte dallara ayrılıyor. Uzmanlaştığımız ve kendimizi geliştirdiğimiz bu dallar fizyoterapi rehabilitasyon bilimi için de geçerli. Dünyada çok iyi üniversitelerin bünyesinde bulunan ve ülkemizde de Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinin bünyesinde bulunan branşlaşmış FTR Kliniği İstanbul’da ne yazık ki yoktu. Ülkemizde üçüncü, vakıf üniversitelerinin içinde de bir ilki gerçekleştirdik. Akademisyen fizyoterapi rehabilitasyon hocalarının, etik doğrular ışığında, edindikleri akademik ve klinik deneyimleri evrensel doğrularla harmanlayarak, hastaların hizmetine sundukları bir merkez oluşturmak istedik.” 

GENİŞ BİR YELPAZEDE SAĞLIK HİZMETİ VERİLİYOR

Doç. Dr. Defne Kaya, “Ortopedik rehabilitasyon, nöroloji ve nöroşiruriji rehabilitasyonu, kardiyopulmoner rehabilitasyon, serebral paralizi, el cerrahi rehabilitasyonu, kas hastalıkları ve rehabilitasyonu, romatizmal hastalıklar, kadın sağlığı, sporcu sağlığı ve mesleki rehabilitasyon gibi alanlarda da fizyoterapi rehabilitasyon uygulamaları yapılmaktadır” diye konuştu.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniği’nde farklı bir anlayışla hizmet verdiklerini belirten Doç. Dr. Defne Kaya, “Klasik ve alışılagelmiş fizyoterapi rehabilitasyon klinik yaklaşımlarından çok uzak olsun, tedavi ettiğimiz on binlerce hastadan elde ettiğimiz klinik deneyimimizi ve çok sayıda bilimsel yayınla büyüttüğümüz akademik deneyimimizi hastalarımıza aktaralım, insan ve ülke sevgimizi de işin içine katalım istedik. Ortaya sadece güncel bilimsel tedavi yöntemlerinin uygulandığı bir yer değil, aynı zamanda renkli, ferah, geniş, modern teknoloji ile üretilmiş donanımlardan oluşan harika bir merkez çıktı. İstanbul’daki üniversitelerin fizyoterapi rehabilitasyon bölümleri içinde bir ilki gerçekleştirdik. Bölüm akademisyenlerinin özelleştiği klinik alanlarında uygulama yaptığı bu merkezi kurmanın, geliştirmenin ve sizlerle buluşturmanın mutluluğu içindeyiz” diye konuştu.

GÜNCEL YÖNTEMLER UYGULANIYOR

FTR Polikliniği’ne başvuran hastaların, alanında özelleşmiş, akademisyen fizyoterapistler tarafından detaylı olarak değerlendirildiğini, değerlendirme sonucunda gerekli fizyoterapi rehabilitasyon yaklaşımlarının yine alanında uzman akademisyen fizyoterapistler tarafından yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Defne Kaya, “Merkezimizde yeni, güncel, bilimsel, evrensel ve etik ilkelere göre geliştirilen fizyoterapi rehabilitasyon yöntemleri uygulanmaktadır. Bütüncül yaklaşıma olan inancımızla, ihtiyacı doğrultusunda, tedavisi boyunca hastalarımız, merkezimizin diğer üniteleri ile de desteklenir” dedi.

Doç. Dr. Defne Kaya, dünya genelinde kabul gören tedavi programına ek olarak ve ihtiyaca göre, kardiyopulmoner rehabilitasyon, oral-motor rehabilitasyon, el rehabilitasyonu, ortopedik rehabilitasyon, omurga sağlığı, nörolojik rehabilitasyon, lenf ödem masajı ve egzersiz tedavileri ile de iyileşmeyi geliştirecek gerekli tüm yaklaşımlardan destek sağlamanın amaçlandığını ifade etti.

KAS KUVVET DAYANIKLILIĞINI 3-4 HAFTADA GELİŞTİRİYOR

Merkezde bulunan izokinetik cihazlar, kardiyopulmoner egzersiz test cihazı gibi teknolojik cihazlar ve egzersiz donanımları ile hastalarının desteklendiğini belirten Doç.Dr. Defne Kaya, klinikteki izokinetik sistemin ülkemizde ve İstanbul’da sayılı merkezde bulunduğunu belirterek “Kaslarınızın kuvvet ve dayanıklığını, ekleminizin duyusal hissini hem değerlendirir hem de tedavi programı ile kas kuvvet ve dayanıklığınızı 12 hafta yerine 3-4 haftada geliştirmenizi sağlar, eklem duyusal hissinizi hızlıca geliştirir” dedi.1

EGZERSİZDE KALBİMİZE NE OLUYOR?

Kardiyopulmoner egzersiz test cihazının (KPET) ülkemizde ve İstanbul’da sayılı merkezde bulunduğunu belirten Doç. Dr. Defne Kaya, “Egzersizle gelişen solunum ve kalpte meydana gelen her türlü değişimleri inceleyebildiğimiz bu cihazla aerobik ve anaerobik egzersiz seviyesini belirleyebiliyoruz. Hangi kalp hızında hangi aktiviteyi yaparak yağ yakabileceğimizi, kalbimizi hangi kalp hızında eğitebileceğimizi tespit edebiliyoruz. KPET, metabolizma hızımızı, hareketle aldığımız oksijen ve verdiğimiz karbondioksit miktarını belirleyebildiğimiz, sadece belirlemek yani değerlendirmekle kalmayıp tüm solunum ve kalp hastalarını eğitebildiğimiz yani tedaviye aldığımız harika bir sistemdir” diye konuştu.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniği’nde iyileşmenin en iyi, en kısa ve çok yönlü olarak sağlandığını ifade eden Doç. Dr. Defne Kaya, “Rehabilitasyon ekibi tarafından 15 günde bir düzenli olarak yapılan toplantılarda, merkezimize başvuran hastalarımızın tedavi süreçleri değerlendirilerek, farklı bakış açıları ile tedavi planı düzenli olarak güncellenmekte ve aktif tutulmaktadır. Bu sayede hastalarımız için en uygun tedavi, rehabilitasyon ekibini oluşturan akademisyenler tarafından ortak karar ile planlanarak, çok yönlü bakış açısıyla doğru tedavi tasarlanmaktadır” diye konuştu.

SAĞLIKLI KİŞİLERE SPOR VE EGZERSİZ PROGRAMLARI OLUŞTURULUYOR

“Amacımız sadece hastalıkların tedavisini gerçekleştirmek değil, sağlığı koruyucu ve geliştirici yaklaşımları da uygulamaktır” diyen Doç.Dr. Defne Kaya, “Fiziksel uygunluk ve egzersiz, aerobik, yoga, pilates, vücut tanıma ve gevşeme eğitimleri de programlarımız arasındadır. Hem hastalarımızın iyileşme sürecini takiben hem de diğer danışanlarımızın sağlıklarını korumak hatta geliştirmek için “bireye özgü, uygun ve etkin” koruyucu yaklaşımları ve egzersiz programları oluşturmaktayız” diye konuştu.

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Fibromiyalji, yaygın kas-iskelet sistemi ağrıları, yorgunluk ve uyku bozuklukları ile seyreden kronik bir rahatsızlık olarak tanımlanıyor. Ağrıların
  • Kireçlenmesi olan kişilerin soğuk ve yağmurlu havalarda ağrılarının artmasından yakındığını belirten uzmanlar, osteoartrit’in sıklıkla dizleri, kalça
  • Tıp literatüründe omuzda rotator manşet yırtığı olarak adlandırılan omuz kas yırtıkları, akut travmatik ve kronik yırtıklar şeklinde oluşuyor.
  • Pandemiyle beraber hayatımızın bir parçası haline gelen çevrimiçi (online) egzersizlerin uzman gözetiminde uygulanması büyük önem taşıyor.
  • Omuz Osteoartriti Omuzun Dejeneratif Artriti; Dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit, eklem kıkırdağı olarak bilinen kemiklerin üs
  • Kol ve Omuz çıkmasında; Şiddetli çıkık omuz vakalarında, omuz eklemi çevresindeki doku ve sinirler zarar görür. Omzunuzu yerinden çıkarmaya devam eder
  • Randevu Al