Fiyatı gümüşten bile pahalı maddeler

Fiyatı şaşırtan bu 9 madde gümüşten pahalı. Tahmin edemeyeceğiniz başka hangi malzemeler ağırlığından fazla gümüş ediyor?

Fiyatı gümüşten bile pahalı maddeler
Paylaş:

Dondurmanızda minik vanilya tanecikleri gördüğünüzde dikkatli bakın; zira bu yediğiniz gümüşten daha pahalı bir şey. Tahmin edemeyeceğiniz başka hangi malzemeler ağırlığından fazla gümüş ediyor?

VANİLYA

Vanilya tropikal bölgelere özgü tırmanıcı bir orkidenin fasulyeye benzer uzantılarının kurutulmasıyla elde edilir.

2017'de Madagaskar'daki vanilya plantasyonlarının hortum nedeniyle zarar görmesi yüzünden vanilyanın fiyatı ikinci kez rekor artış göstererek kilosu 600 dolara dayandı. Gümüşün kilosu ise 538 dolar.

Öyle ki yazın stok krizine neden olmamak için dondurma firmaları vanilyalı dondurma üretimini sınırladı.

Ancak sık kullanılan gündelik malzemeler arasında gramı gümüşten daha pahalı olan şaşırtıcı tek ürün vanilya değil.

SAFRAN

Çiğdem cinsi soğanlı bir bitkinin çiçeğindeki uzantılardan elde edilen safran dünyanın en pahalı baharatıdır.

Bir kilogram safran elde etmek için 150 bin çiçeğin sarı renkli tepeciklerini elle toplamak gerekir.

Kalitesine bağlı olarak safranın kilosu 2 bin ila 15 bin dolar arasında değişiyor. Perakende satışta ise gram fiyatı 5-25 doları buluyor.

Yemeklere sarı bir renk ve hoş bir aroma katan safranın depresyona iyi geldiği, obeziteye karşı mücadeleye yardımcı olduğu ve göz retinasını koruduğu belirtiliyor.

Safranın bu kadar pahalı olması bazılarını sahte safran üretmeye bile yöneltiyor. Çiçeklerin tepecikleri yerine boyanmış ipek iplikler, iplik haline getirilmiş pancar ve farklı çiçekler safran diye satılıyor. Yakın zamanda yapılan bir incelemede teste tabi tutulan safranın yarısının sahte olduğu anlaşıldı.

İNSAN KANI

Vücudumuzda 9-12 litre arasında kan var. Bunun 1,5-2 litresini kaybetmek ölüme neden olabilir.

Satıldığı ülkeye göre değişmekle beraber bir ünite (yarım litreye yakın) insan kanının fiyatı 375 doları bulabiliyor. Bu, aynı miktar gümüş fiyatının bir buçuk katı demek. Dondurulup depolanmış bir ünite kanın maliyeti ise 1000 doları, gümüş fiyatının dört katını aşıyor.

Kan bağışında bulunanların sayısının az olması ve kan nakli yapılmadan önce çok sayıda test yapılması maliyeti artıran etkenler.

KAHVE VE ÇAY

Bazı kahve türlerinin (kopi luwak) fiyatı, ağırlığından fazla gümüşe denk düşüyor.

Endonezya'da kahve çekirdeğini taşıyan meyveyle beslenen misk kedisinin dışkısından çıkan çekirdeklerin kilosu 660 doları buluyor. Bu çekirdekler hayvanın bağırsaklarından sindirilmeden geçerken fermente oluyor ve kavrulduğunda tatlımsı bir tat kazandıkları söyleniyor.

Ancak bu kahveye talebin artması nedeniyle misk kedilerini yasa dışı yakalayıp kötü koşullarda besleyenlerin ortaya çıkması hayvan hakları örgütlerini harekete geçirdi.

HÜRRİYET

 Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: