Felsefi Danışmanlık nedir biliyor musunuz?

Felsefi danışmanlık nedir, ne değildir?

Felsefi Danışmanlık nedir biliyor musunuz?

“Felsefi Danışmanlık Nedir? Ne değildir?” Üsküdar Üniversite’nde gerçekleştirilen panelde ele alındı. Panele Felsefe ve Psikoloji öğrencilerinin ilgisi yoğundu.

Doç. Dr. Çiğdem Yazıcı moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak 29 Mayıs Üniversitesinden Doç. Dr. Ahmet Ayhan Çitil ile Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Özdemir konuşmacı olarak katıldı.

FELSEFİ DANIŞMANLIK ÖN YARGILARIN FARK EDİLMESİNİ SAĞLIYOR

Felsefi Danışmanlığın amaçlarına dikkat çeken Doç. Dr. Çitil, bireylerin kendi ön yargılarını, dile getirilmemiş varsayımlarını, çatışan değerlerini fark etmelerini sağlamanın felsefi danışmanlığın alanına girdiğini belirtti.

İKNA SÜREÇLERİNDE BİREYİ GÜÇLENDİRİYOR

Aynı zamanda felsefi danışmanlığın temel terimlerin anlamlarını açıklığa kavuşturmak ve ikna süreçlerinde bireyleri güçlendirebilmek, safsataları fark edebilmelerini sağlamak gibi amaçları da barındırdığını ifade eden Çitil, “Gerçeklerin temellendirilmesi felsefi bir konudur.” Dedi.

PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜNDE FARKINDALIK OLUŞTURUYOR

Felsefi danışmanlık üzerinden işletmelerdeki kök sorunlara da değinen Çitil, “Verilen sözlerin tutulmaması, sorumluluktan kaçınma, kendine yakışmayanı alışkanlık haline getirme gibi problemlerin çözümünün bireylerin kendilerinden beklentilerini karşılamanın önemini fark etmesi ile olacak” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Ayhan Çitil felsefi danışmanlığın tartışmaya açtığı sorunları; varoluş ve seçimlerin, özerkliğin ve kendimiz olabilmenin imkânları temelinde üç sorunun derinleştirilmesi olarak sıraladı. Hedeflerin ve vizyonun bu noktada öncelik taşıması gerektiğinin altını çizen Çitil,zamanın değil, bu zaman içerisinde ne yapmak istendiğinin ayarlanması gerektiğini ifade etti.

CEVAP ARAYIŞI İNSANLARI FELSEFEYE YÖNLENDİRİYOR

“Neden felsefi danışmanlık?” sorusuna yanıt veren Prof. Dr. İbrahim Özdemir ise felsefenin insanları kendisine çekmesinin nedenini, insanların anlam yüklemekte zorlandığı bazı metafizik konularına hala cevap arıyor olması ile ilişkilendirdi.

Stoa Felsefesi üzerinden insanın hayat ile arasındaki bağlantısını “Yaşamak için bir ‘niçin’ in varsa hayatta kalmaya neden oluşturuyorsun” sözleri ile açıklayan Prof. Dr. İbrahim Özdemir, hayata renk katan bir sesin, duygunun insanı hayata bağlayacağını belirtti.

Katılımcıların da sorularının yanıtlandığı panel, hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

 

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler (BM) Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı P
  • Aileler Üniversitede Projesi, pilot uygulamanın ardından kapsamı genişletilerek “Kişilerarası Şiddetin Önlenmesi: Saydam Bakış” projesi ile Pendik ilç
  • Evliliğin gençler için ne ifade ettiği sorusuna katılımcı ülkeler genelinde yarıdan fazla katılımcı %58.6 oranla “Mutlu bir beraberlik” cevabını verdi
  • Üsküdar Üniversitesi araştırmacıları G20-N20 Konferansında çalışmalarını anlattı.
  • İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen Türkiye’nin bu alandaki ilk ve tek festivali olan Üsküdar Üniversitesi 7. Bilim ve Fikir F
  • Üsküdar Üniversitesi Tasavvuf Araştırmaları programlarında yer alan Farsça dersleri, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği
  • Randevu Al