Felçli işçi hurdalardan biyonik kol yaptı

Endonezya'nın Bali kentinde altı ay önce yaşadığı beyin kanaması nedeniyle sol kolu felç olan bir kaynak işçisi, hurdalardan topladığı malzemeyle kendisine biyonik kol yaparak kolunu tekrar hareket ettirmeyi başardı.

Felçli işçi hurdalardan biyonik kol yaptı

Bali yakınlarındaki bir köyde yaşayan Wayan Sumardana adlı kaynak işçisi 31 yaşında...Wayan'ın işini sürdürebilmek için mutlaka gereken sol kolunu hareket ettirmesi gerekiyor.

Beyin kanaması nedeniyle sol kolu felç olan Wayan, inanılmazı gerçekleştirdi ve kolunu hareket ettirmeyi başardı. Wayan Sumardana, hurdalardan topladığı metalleri internet üstünden yaptığı araştırmalar yardımıyla biyonik kola dönüştürdü.

31 yaşındaki Sumardana'nın biyonik kolu bilimkurgu filmlerinden çok Mad Max filmlerindeki tuhaf hurdaları andırıyor. Biyonik kol, kafa derisine bağladığı elektrodlardan gelen sinyaller yardımıyla hareket ediyor. Tawan bu kol sayesinde kolunu istediği gibi hareket ettirip ihtiyaç duyduğu malzemeleri eliyle tutabiliyor.

HÜRRİYET

 

 Etiketler: felçli işçi felç olmak felç geçirenler biyonik kol


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20